Podívejte se, na jak malém prostoru se dá bydlet! Maličký byt o rozměrech necelých čtyřicet metrů čtverečních na pražském Žižkově slouží rodině jako víkendové bydlení. Obytný prostor vznikl rozdělením původně větší jednotky a developer původně navrhl dispozici dělenou několika příčkami, aby vznikl byt 2+kk. Jenže takový prostor by se prakticky nedal zařídit a obyvatelům by bylo souzeno pohybovat se v úzkých koridorech mezi nábytkem.

I díky tmavé barvě prostoru opticky dominuje knihovna.
Do minibytu se vešlo více, než by se zdálo. Zaujme i véčková kuchyně

Investoři potřebovali uzpůsobit zařízení interiéru tak, aby se v malém prostoru pohodlně zabydlela čtyřčlenná rodina. „Majitelé nás oslovili ještě v procesu výstavby a díky tomu jsme měli možnost do dispozice zasáhnout,“ vzpomínají architekti Jan a Barbora Horovi ze studia ORA. „Smazali jsme všechny nepotřebné příčky a vytvořili garsonku,“ doplnili architekti. Z praktického hlediska zůstala oddělena pouze koupelna.

Ložnice a palanda

Díky nové dispozici vznikl uprostřed bytu obdélníkový prostor se stolem a židlemi, na který navazuje malá kuchyňská linka. Stačí posunout stůl a židle stohovat na sebe, a rázem vzniká dost místa, aby se rodiče a děti mohli podle své chuti a nálady protáhnout. Vnímání prostoru, který nepůsobí stísněně, vizuálně ještě rozšiřuje zrcadlo za kuchyní.

Garsonka – projekt studia ORA.Garsonka – projekt studia ORA.Zdroj: se souhlasem BoysPlayNice

Při zařizování garsonky bylo jasné, že hlavní roli převezme na míru zhotovený nábytek. Jako materiál byl vybrán dubový masiv a dýha, jednotlivé kusy však mají odlišné odstíny, a to podle způsobu moření. Transparentní a světlý lak dostalo vybavení, které se používá ve dne, tmavý zase to noční. Dubové parkety jsou také na podlaze.

Základním motivem interiérového projektu se stalo „bydlení ve skříni“. Architekti vytvořili dvě úplně rozdílná řešení, promyšlená do posledního detailu, která však ve výsledku tvoří příjemný celek. Rodiče potřebují pro spaní soukromí, jejich postel je proto vsunutá mezi dva regály, které nabízejí dostatek tolik potřebných úložných prostorů.

Hradní ložnice

„Chce-li si spáč rozšířit obzor nebo osvobodit své dlouhé končetiny, vyklopí si dvířka u nohou,“ popisují Horovi šikovnou vychytávku. Pokud vám zvolené řešení připomíná hradní ložnice, jste na správné adrese. Architekti skutečně našli inspiraci ve středověkých skříňových postelích a nebáli se výrazné tmavé barvy, která symbolizuje večerní klid.

Ložnice
V malém podkrovním bytě šikovného architekta nepřišel nazmar ani centimetr

Děti mají k dispozici bytelný spací box. Jde o variaci na mnohým z nás důvěrně známou palandu. Spodní část ve dne slouží jako pohodlný gauč, vrchní postel je skryta za dvířky, aby nejmladší člen rodiny mohl klidně odpočívat. Celý dětský box je obložený dubovými latěmi. Mezerami mezi nimi proudí do postýlky v prvním patře trochu světla, malý nocležník se tedy nemusí bát tmy.

Ve dne si děti patro promění v domeček na hraní, když otevřou dvířka. Latě postupně přecházejí i na stěnu oddělující koupelnu, působí díky tomu jako součást vestavěného nábytku. V bytě se našlo místo i pro předsíň s věšáky a šatní skříní, laděnou do tmavého dubu. Odvážný koncept, který si zvolili majitelé pražské garsonky, jistě není pro každého. Jednotlivá řešení – například pro spací palandu pro děti – se ale rozhodně mohou stát vítanou inspirací.