Knihovnické oslavy
KDY: pátek 2. října od 15.30
KDE: KKC Rapotín
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Rapotínská knihovna slaví 130 let od svého vzniku a hodlá to pořádně oslavit! Program bude začínat v 15.30 a pro děti budou nachystány knižní a pohádkové soutěže, zkusí si vytvořit svoji vlastní knihu. V 17.30 bude pro děti připraveno scénické čtení „Pohádky a MALÉhRY“. Znáte Můvu, kredencové strašidlo, pohádkového dědečka, co vám splní za kousek chleba přání, čerty, co chodí do školy, nebo Emila - lesní strašidlo, které se bálo strašit? Pokud ne, tak přijďte na toto divadelní představení, kdy budou herečky z divadla MALÉhRy předčítat ze stejnojmenné knihy. Představení je vhodné pro děti od 5 let!

Ve 20.30 herečky z divadla MALÉhRY Daniela a Nikola Zbytovská a Barbora Seidlová odstartují pořad „Čtení ke kafi“. Jedná se o scénické čtení fejetonů „ke kafi”. U kafe se nemůže přece přihodit nic špatného… Je to posvátný rituál klidu, míru a pohody… Občas se u něho pustíte i do filozofování, anebo se zaposloucháte do hovorů od okolních stolků… Tento pořad nabídne možnost bližšího kontaktu s publikem, přímé reakce, sdílené a doplněné úsměvnými komiksy Venduly Chalánkové.
Každý návštěvník programu si odnese malý dáreček.

Zlatohorský treking
KDY: sobota 3. října od 3 hodin
KDE: MIC Zlaté Hory
ZA KOLIK: startovné 50 korun

Vypravte se na 43. ročník Zlatohorského trekingu, který vypukne v sobotu v noci. Od brzkých ranních 3 hodin se můžete vydat na trasu Noční šichta, která je dlouhá 25 kilometrů, od 6 hodin se otevře trasa dlouhá 50 kilometrů, od 8 do 10 hodin 5kilometrová kočárková trasa, 15 a 25kilometrová. Od 10 hodin se bude vycházet na 15kilometrový okruh s nordic walking instruktorem.

Všechny trasy je možné využí pro rekreační a tréninkový horský běh. V ceně startovného je občerstvení na trasách, pamětní list, vstup na rozhlednu Biskupská kupa, možnost testování koloběžek, kofola i nordic walking instruktor.

Loutna česká
KDY: sobota 3. října od 18 hodin
KDE: kostel svaté Kateřiny v Uhelné
ZA KOLIK: 150 korun

Přijďte si poslechnout cyklus třinácti písní Adama Michny z Otradovic nazvaný Loutna česká. Vystoupí sopranistka Gabriela Eibenová, altistka Daniela Čermáková, průvodní slovo bude mít Petr Daněk. Koncert se koná v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Karla Ditterse z Dittersdorfu.

Koncert pro dvoje housle 
KDY: sobota 3. října od 15 hodin
KDE: zámek v Bludově
ZA KOLIK: 50 korun

Na zámku v Bludově se uskuteční jeden z dalších koncertů vážné hudby. Tentokrát se představí Leoš Čepický se svojí dcerou Alžbětou Čepickou. Hudebníka znají návštěvníci koncertů Kruhu přátel hudby i z Wihanova kvarteta, jehož je primáriem. Vyučuje na AMU, kde je vedoucím strunné katedry. Jeho dcera Alžběta hraje na housle od svých pěti let, pravidelně také vystupuje se svým bratrem a otcem ve smyčcovém triu.

Neděle s Lotrandem a Zubejdou
KDY: neděle 4. října od 16 hodin
KDE: kulturní dům v Bludově
ZA KOLIK: 50 korun, děti do 2 let zdarma

První říjnová neděle bude v Bludově patřit dětem. V kulturním domě se odehraje pohádkový muzikál Lotrando a Zubejda. Představení je určené dětem od tří do dvanácti let. Pohádka je upravená do divadelního scénáře podle filmu Zdeňka Svěráka.

I když je příběh loupežnického synka Lotranda a princezny Zubejdy známý, hlavním posláním pohádky je ukázat dětem, že dobro je vždy silnější než zlo. A když se chce, všechno jde. Pohádkový příběh ukazuje dětem, jak být dobrým a slušným člověkem.

Drakiáda
KDY: neděle 4. října od 14.30
KDE: trávník za krytým bazénem v Mohelnici
ZA KOLIK: zdarma

Vše, co létá, patří do vzduchu! Součástí drakiády bude i soutěž o nejdéle se ve vzduchu pohybující předmět. Odměny jsou zajištěny. Akce se koná ve spolupráci s DDM Magnet. Trávník za krytým bazénem Mohelnice.

Koncert Pavla Šporcla
KDY: neděle 4. října od 16 hodin
KDE: kulturní dům v Postřelmově
ZA KOLIK: na místě 200 korun

Nenechte si ujít houslový koncert Pavla Šporcla, českého houslového virtuóza světového renomé. Program s názvem Pocta Paganinimu je inspirován Šporclovým velkým oblíbencem a nejlepším houslistou všech dob. Zazní mistrovské skladby J. S. Bacha, N. Paganiniho a také Variace pro sólové housle na píseň Kde domov můj.

Projekce adrenalinových filmů
KDY: pátek 2. října od 20 hodin
KDE: kino Oko v Šumperku
ZA KOLIK: 100 korun

Pořádnou porci adrenalinu a především nevšední filmové zážitky nabídne v pátek šumperské kino Oko. Promítat se budou oceňované snímky šumperských tvůrců Jana Žůrka a Jana Barančíka. 

První filmem bude Norway - majestic fjordland, o kterém jeho tvůrce Jan Barančík s nadsázkou říká: „30 dní bez sprchy? I to bylo nutné obětovat, aby mohlo vzniknout něco nezapomenutelně „voňavýho“.

Další film Connection posbíral řadu ocenění u nás i v zahraničí. „Osm holek z Francie, Čech a Kanady se rozhodne napnout půl kilometru dlouhou highline mezi dvěma ikonickými skalními věžemi v Moabské poušti Amerického státu Utah. Na věžích stráví pět dní a nejen, že je propojí tenkým popruhem, po kterém pak přechází, ale najdou propojení i se zemí, nebem a sebou navzájem,“ shrnuje v krátkosti svůj film Jan Žůrek. Promítání proběhne za účasti a besedou s tvůrci.

Pohádka O Popelce 
KDY: neděle 4. října od 10 hodin
KDE: Dům kultury Šumperk
ZA KOLIK: 70 korun

Dosud nejhranější představení má za sebou více než dva tisíce vystoupení. Malí diváci nejsou jen pasivní publikum, ale vybírají s Popelkou hrášek z popela, tančí na plese s princem a zkoušejí si princeznin střevíček.

Krásné loutky z lipového dřeva vyřezal a duši jim vdechnul Jaroslav Doležal. Představení s mnoha krásnými písničkami Josefa Zámečníka má příjemnou atmosféru, děti vidí, že zlo je potrestáno, a že na tom měly také svůj podíl.

Inscenace byla oceněna na přehlídce Divadla jednoho herce v Chebu, v soutěži nakladatelství Albatros získala první cenu.

Cyklokrosový závod
KDY: sobota 3. října od 10.30
KDE: Knížecí sady - Oborník v Zábřehu

Třetí ročník cyklokrosového závodu, který je zařazen do Oderského poháru je tady! Na start se postaví všechny věkové kategorie od  mladších  žáků  až  po  veterány. Účast přislíbil i bývalý juniorský mistr světa a vítěz světového poháru v cyklokrosu Zdeněk Mlynář a stávající mistr ČR Emil Hekele, rodák z nedalekých Loštic.

Startovat mohou i všichni příchozí, závod je možné absolvovat také na horském kole. Organizátoři, tým zapsaného spolku HC Zábřeh,  již  tradičně  připravují  před startem  první  kategorie  působivé  klání nejmladších dětí do 10 let.

Start
10.30 odrážedla (0 – 6 let), dětská kategorie (6 – 10 let)
11.00 žáci, žačky, kadetky
11.30 kadeti, ženy, masters 55
12.10 junioři, elite, M35, M45