"Ode dneška je možné cestovat na Slovensko jen s antigenními testy. Je to taková první vlaštovka - Česko plánuje spustit tuto možnost se všemi sousedními zeměmi v polovině ledna," uvedl na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

"(Nejen) v pohraničí máme stovky smíšených rodin, které musí trávit svátky buď odděleně, nebo si jako jeden z „dárků“ nadělit test na covid-19," doplnil Petříček posléze. 

Nová pravidla pro cestování na Slovensko od těch stávajících jinak neliší - jedinou změnou tak je, že země pouze umožní použít kromě PCR i antigenní testy. 

Výjimky z předkládání testů mají například posádky v nákladní dopravě, dále autobusů, vlaků a letadel, jakož i cestující při tranzitu přes Slovensko. Nově nemusí mít test ani doprovod, který zajišťuje přepravu cestujících na nebo z mezinárodních letišť v Česku, Maďarsku, Polsku a Rakousku a který se zaregistruje.

Nárůst počtu případů

Ke změně dochází ve chvíli, kdy počty nových případů na Slovensku výrazně stoupají. V úterý zaznamenala země dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených - a to téměř 8000 nových případů. Zvyšuje se i počet hospitalizovaných a úmrtí.

Kvůli stávající epidemiologické situace omezí Slovensko od soboty volný pohyb osob, vládou schválený zákaz vycházení ovšem obsahuje až devatenáct výjimek. Otevřeny rovněž zůstanou hotely a lyžařská střediska, jejichž návštěvníci ale nadále potřebují negativní výsledek testu. Někteří odborníci označili karanténní opatření kvůli výjimkám za nedostatečné.