Ne jinak je tomu i s Mikulášem. V určitém období chce každé dítě věřit tomu, že k nim domů chodí ten „opravdový Mikuláš“, přestože tam někde venku chodí jen lidé za něho převlečení.

Proto přijměte několik rad, aby…

  •  Pryč jsou doby, kdy byly mikulášské pytlíčky jen skromně naplněny. Dnes tomu bývá často naopak, i když víme, že přílišné mlsání dětem neprospívá. Proto je dobré se zamyslet nad obsahem náplně mikulášské nadílky a domluvit se např. i s prarodiči na jejich podílu. Ovoce, krásná kniha i drobnosti, jako jsou pastelky, omalovánky, pexeso nebo jiná maličkost může nahradit nejednu čokoládu a dítě obohatit i trochu jinak.
  •  Tajemný příchod mikulášské družiny vyvolává v dětech nejen zvědavost, ale často i zvýšené pocity neurčitého strachu. Proto je dobré o těchto postavách s dětmi pohovořit,přibližovat jim je prostřednictvím různých pohádek a příběhů. A rovněž ujištění, že my dospělí jsme na blízku a zajišťujeme dětem bezpečí, jim situaci pomůže lépe zvládnout.
  • Nic není zadarmo, což platí i pro Mikuláše. Dříve děti musely odříkávat modlitbičku, jinak nadílku nedostaly. Dnes se vyžaduje básnička nebo písnička. Mnohé děti však v tuto pro ně psychicky náročnou chvíli ze sebe nevydají ani hlásek. Nenuťme je, nabídněme spolupráci a pomoc společného přednesu či zpěvu. Pro posílení pocitu jistoty můžeme dítěti nabídnout, aby si do ruky vzalo svého oblíbeného plyšáka nebo jinou hračku.
  • A nyní jsme u většinou nejobávanějšího člena mikulášské družiny, u čerta. Vzezření mnohých čertů může nám dospělým připadat přijatelné, ovšem dětský svět je křehčí a jemnější. Navíc setkání s touto postavou je násobeno strachem. Dítě sice vnímá, že to dospělí nemyslí vážně, když je čertem straší. Vždyť přece loni také zlobily a čert si je neodnesl, ale ve chvíli, kdy je čert přímo před nimi na rozumové zdůvodnění zapomenou a nevhodné čertovo chování může způsobit v psychice malého dítěte naprostou pohromu. Proto je vhodné mít přehled o tom, jak bude mikulášská družina vypadat.

Pokud ještě nemáte na letošní nadělování všechno domluvené a připravené, možná vás toto malé zamyšlení nad mikulášskou návštěvou vaší domácnosti i z jiného pohledu přivedlo k malému zamyšlení. A pokud se vše povedlo, můžete se o vaše radostné chvíle podělit i s námi a můžete nám zaslat fotografie nebo video z vašich společných mikulášských prožitků.

Vše můžete zaslat na e-mail: tipy.morava@vlmedia.cz. Vaše materiály budou zveřejněny na našem webu v rubrice Čtenář reportér a v tištěné podobě Deníku.

Na přání syna jsem udělala 3D perníkový adventní věnec. Když se zvedne vrchní část věnce se svíčky, tak pod ní najdou synové prostor naplněný dobrotami.
FOTO: Adventní čas je tady. Pochlubte se vašim adventním věncem a inspirujte
Adventní čas přináší spoustu tradic a zvyků.
Adventní čas začíná již v neděli. Nastává období zdobení, tvoření a rozjímání