Program Současné umění pro Jeseník představí veřejnosti dalšího talentovaného umělce. V Galerii v Turistickém informačním centru (Katovna) vystaví realistické malby z prostředí Jeseníků Adam Kašpar.

„Část z maleb patří k cyklu Mapa hor, s nímž Adam Kašpar absolvoval Akademii výtvarných umění, dále bude na výstavě představena jeho aktuální tvorba. Konkrétně půjde o obrazy totemových, tedy v okolních horách hojně zastoupených minerálů, které vznikly přímo pro tuto výstavu,“ popisuje kurátorka MKZ Jeseník Lucie Štůlová Vobořilová.

Land-art na ZŠ Jesenická v Bruntále.
Učení není jenom mučení. Sedmáci z bruntálské školy tvořili na čerstvém vzduchu

Jak napovídají některé z námětů Kašparových obrazů, umělec se zajímá o geologii a spolupracuje třeba s Českou geologickou službou. K Jeseníkům mají zase on i jeho manželka natolik hluboký vztah, že se zde usadili.

Adam Kašpar.Adam Kašpar.Zdroj: archiv Adama Kašpara„Poprvé jsem v Jeseníkách bydlel, když jsem pracoval na diplomce. Líbí se mi tu úplně všechno – tyhle studené upršené hory, trosky variských velehor, ta divokost, strohost, tvrdost, klid a čistota. Myslím, že místa mají svoje vyzařování, svůj vnitřní tvar – a do toho místního jsem tak jednoznačně zapadl,“ vyznává se malíř žijící v malé vesnici nedaleko Hanušovic.

Dílo Adama Kašpara rezonuje jak mezi odborníky, tak laiky, kteří oceňují malířovu schopnost zachytit realisticky detaily skal, potoků nebo lesních zákoutí a současně podchytit jejich působení jako celku.

Zajímavostí pak může být skutečnost, že autorovo dílo se nedávno stalo také součástí stálé expozice Národního muzea v Praze. Přímo v Jeseníku proběhne vernisáž výstavy ve čtvrtek 21. října, v listopadu se uskuteční také výtvarné workshopy pro školní skupiny, rodinná dílna i program pro dospělé, například speciální procházka s malířem po Račím údolí.

 ZŠ Bruntál, Jesenická na Mezinárodním výtvarném plenéru.
Školáci z Bruntálu vyrazili na výtvarný plenér, malovali zákoutí města

Program Současné umění pro Jeseník, díky kterému se poprvé ve městě soustavně vystavuje současné umění, je projektem MKZ Jeseník. Program je podporován Ministerstvem kultury České republiky, část financuje také Olomoucký kraj nebo Státní fond kultury.

Doprovodný program:

 • Čtvrtek 21. října v 17 hodin
  Vernisáž výstavy s úvodním slovem vystavujícího umělce Adama Kašpara  a Lucie Štůlové Vobořilové, kurátorky výstavy - komentovaná prohlídka výstavy s umělcem a vystoupení písničkáře „Zapomělsem“.
 • Neděle 7. listopadu od 10 hodin
  Malířská procházka Račím údolím s umělcem Adamem Kašparem
 • Úterý 9.listopadu v 19 hodin
  Večerní komentovaná prohlídka výstavy s umělcem Adamem Kašparem a koncert Jana Audrlického
 • Středa 24. listopadu v 16.30 hodin
  Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Lucií Štůlovou Vobořilovou
 • Úterý 30. listopadu v 11 hodin
  Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Lucií Štůlovou Vobořilovou

Markéta Turková

Zachycení ptáků v přírodě je pokaždé plné překvapení. Na snímku jsou holub doupňák a dlask tlustozubý.
A to jste slyšel, sousede? Ptačí plkání ve větvích, moták i elegantní krásavice