Na úvod, co jsou to halové jevy? Jedná se o optické úkazy v atmosféře, které vznikají lomem a odrazem světla (slunečního, měsíčního, nebo umělých zdrojů) na ledových krystalcích v atmosféře.

Nejčastěji je můžeme pozorovat na oblačnosti druhu cirrus a cirrostratus, která leží ve výškách 6 až 12 km nad zemským povrchem. Halové jevy mají různou podobu, jde o kruhy, pruhy, oblouky, falešná slunce a sloupy na obloze.

Jejich tvar velmi závisí na výšce zdroje světla nad obzorem.

Jaromír Zaoral (na snímku vpravo) při natáčení oblíbené série Bakaláři.
Rodák z Hranic, Jaromír Zaoral, stál za kamerou Bakalářů i Velkého sedla

Ve středu 15. března 2023 se v odpoledních hodinách objevil mimořádně jasný úkaz halových jevů nejen na území Hranicka, ale téměř na celé Moravě.

Bylo možné pozorovat vícenásobný úkaz několika oblouků spolu se slunečním halem (nejčastější z halových jevů, správně zvaný malé halo) a vedlejšími slunci.

V době maximální intenzity ale začaly úkaz zakrývat oblaky nižších pater. Přikládám zde pár fotografií pro představu, jak to na obloze vypadalo mezi třetí a čtvrtou odpoledne v obci Černotín, ve které žiji.

Výstava velikonočních tradic 2023 v Galerii M+M v Hranicích.
Tip na velikonoční výstavu: Galerii M+M v Hranicích zdobí stovky kraslic

Pokud se chcete dozvědět více o halových jevech, tak můžete kontaktovat přímo mě (autora), nebo doporučuji navštívit stránky ukazy.astro.cz, případně stránky Amatérské meteorologické společnosti (www.bourky.cz), na kterých jsem vydal ucelený atlas základních halových jevů.

Jiří Kaňovský

Ženy ze Spolku Patriot pekly pecáky.
Makové, tvarohové, hruškové i povidlový. Pecáky provoněly Drahotuše