Padesátka hudebníků v čele s kapelníkem Lubomírem Vepřkem měla namířeno na jih Itálie, konkrétně do přímořského městečka Praia a Mare, odkud společně vyjížděli vystupovat do dalších měst regionů Kalábrie a Basilicata.

„Koncertovali jsme v horském italském městečku Rivello, na náměstí v Praia a Mare a o den později v místní části La Mantinera nebo třeba v překrásném historickém městě Maratea, kterému se kvůli soše Ježíše nad městem přezdívá "italské Rio de Janeiro," upřesňuje nejmladší účastnice turné, flétnistka Tereza.

Vystoupení zábřežského orchestru měla v Itálii velký úspěch. Hrály se populární kousky od kapely Queen, filmové melodie z Pretty Woman, Flashdance nebo Jamese Bonda a mnohé další.

Duhový běh města Jeseník pro rodiny vlastní i náhradní
Běhat v barvách přišlo v Jeseníku více než 200 lidí

Repertoár vyšperkovaný energií a profesionálními výkony zpěváků Ivy Václavové a Petra Ficka lákal Italy a posezónní turisty už z dálky, takže se náměstíčka a místa k sezení vždy velmi rychle zaplnila. Na koncertech se tancovalo a hlasitě provolávalo „bravo“.

„Při koncertě v Praia a Mare jsme zcela náhodou získali cenný kontakt na orchestr z Litvy. Ten se budeme snažit pozvat k nám na festival Hudba bez hranic, který každým rokem pořádáme v Dolních Studénkách,“ radoval se z úspěchu pozounista Radim Sršeň, který měl možnost ukázat své verbální dovednosti tentokráte také v italštině, když koncerty orchestru konferoval.

Barbora Ondráčková z oddílu kanoistiky TJ Šumperk na Českém poháru žáků ve vodním slalomu
Mladá šumperská naděje Barbora Ondráčková slaví dva mistrovské tituly

Kromě prodlouženého léta, koncertování a místní kuchyně si účastníci zájezdu na cestách užili také objevování historie a místních zajímavostí. Absolvovali například exkurzi do skalního kostela a svatyně Chiesa La Madonna della Grotta v Praia a Mare, na lodích prozkoumávali největší kalábrijský ostrov Dino a jeho podmořské jeskyně s azurově modrými vodami.

Po cestě k nártu Itálie se zastavili za objevováním zákoutí antického Říma a cestou zpět renesanční toskánské metropole Florencie.

Roman Branda, mistr provozu chemie v Elektrárně Ledvice, je i mistrem v chytání sumců. Všechny „veleryby“ se po vyfocení opět dočkají svobody.
Podívejte se na kapitální úlovky. Na háčku skončila trofejní štika i obří sumec

Italské turné bylo pro členy orchestru zaslouženou odměnou po náročných sezónách posledních let, kdy bylo cestování kvůli epidemii obtížnější. Poslední zahraniční výjezd členové orchestru absolvovali před čtyřmi lety, kdy byli reprezentovat na festivalech v Číně.

„Nejnáročnější pro mě bylo zvládnout pětatřicetihodinovou cestu tam a pak obdobnou zpět. Dala zabrat nám všem, ale zvládli jsme to a už teď se těším na další společné akce se spoluhráči a nově získanými kamarády,“ dodala nostalgicky u autobusu po návratu do Zábřeha hráčka na basovou kytaru Dáša.