Dospělí ocenili především lety vrtulníku Mil-171 leteckých záchranářů ze Slovenska, nebo ukázky záchrany paraglidisty, uvízlého na stromě. „Pro děti jsme měli připravenou velkou soutěž, ve které si vyzkoušeli například resuscitaci na figuríně, dále sjezd na lanovce, výstup po lanovém žebříku nebo po pohyblivé kládě. Mnoho dětí také přilákal dětský horolezecký trenažér se skluzavkou,“ přiblížil dění v Loučné Roman Fišnar, člen Horské služby Jeseníky a organizátor akce.

Den Horské služby kromě místních a regionálních zástupců samosprávy, kteří akci podpořili, navštívil i předseda vlády ČR Andrej Babiš a předsedkyně správní rady Horské služby a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „Oba se živě zajímali o ukázky naší práce a celou problematiku horského záchranářství v ČR. Odpoledne pak položili věnec k pomníku u kapličky na Červenohorském sedle, aby uctili památku obětí jesenických hor,“ uvedl Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Den Horské služby v JeseníkáchDen Horské služby v JeseníkáchZdroj: se souhlasem Horské služby

Den HS pokračoval i vystoupením hudebních skupin, dětským divadlem a stánky jarmarku regionálních výrobců. „Velkou radost máme i z hojné účasti v patnáctikilometrovém běhu HS na Tři kameny. Trať svým profilem a délkou odpovídá fyzickým prověrkám horských záchranářů. Zájem byl veliký a všichni muži i ženy ukázali, že v našem kraji se náročného sportu nebojíme,“ komentoval Roman Fišnar s tím, že i přes veliké horko a žhavé slunce všichni účastníci doběhli do cíle.

Horská služba Jeseníky Den HS pořádala již podruhé. „Tentokrát byla akce mnohem větší, než loni. Ale ukázalo se, že zájem o naší práci je veliký a budeme se snažit akci pořádat i v dalších letech. A rozhodně nezapomeneme na naše veterány. Připravili krásnou výstavu historie Horské služby v našem regionu s mnoha fotografiemi a výbavou, kterou nosili do náročné služby před mnoha lety,“ připomněl Vítězslav Kaller.

Radek Zeman, Tiskový mluvčí Horské služby ČR o.p.s