„Koukej, chipmunk!“ volá na mě Marsha, manželka mého bratrance, v Národním parku Muir Woods kousek od San Franciska.

„Chipmunk, co je to?“ ptám se Marshi a hledám překlad toho slova na internetu v mém novém americkém mobilním telefonu.

Chipmunk [ˈtʃɪpˌmʌŋk], pruhovaný veverkovitý hlodavec.

„Chipmunk je čipmunk“, informuji Marshu a spolu se řehtáme mému objevu.

„No, je to taková pozemní veverka“, upřesňuje Marsha a společně jdeme kouknout do Visitors Center s občerstvením a obchodem se suvenýry.

Noční krakovská atmosféra bez lidí, pouze s nasvětlenými ulicemi a budovami.
OBRAZEM: Na otočku do Krakova. Prozářený Rynek Glowny vám vezme dech

„Na, tady máš sekvoji“, podává mi Marsha malou sazeničku sekvoje, kterou právě zakoupila.

„Jejda, dovedeš si představit sekvoj v Šumperku?“, s díky odmítám dárek. Ten skončí na poličce ve vstupní hale jejich domu nedaleko Lombard Street, ani nevím, kde sazenička skončila. Možná ji zasadili na zahradu s bazénem s vlnobitím.

Můj bratranec Robert i Marsha jsou vynikajícími právníky, sekvojím však moc nerozumí.

V Národním parku máme rezervaci brzy ráno. Jedeme přes Golden Gate, já poprvé.

Retro pivní etikety.
RETRO: Krakonoš, Lahváč, Pivrnec. Sbírka pivních etiket skrývá unikáty

„Je mi líto, že je most v mlze a nemůžeš fotit“, omlouvá se můj bratranec Robert. Já jsem nadšená, že fotím slavný most jinak, než je prezentován v turistických průvodcích. Mlha k San Francisku patří.

V SF Bay stoupá od moře studený a vlhký vzduch nasávaný pod stoupající teplý vzduch z pevniny vždy ráno a večer. Marsha mi na trhu koupila rajčata pěstovaná jen z mlžné vlhkosti, slaďoučká jako med. Náš výlet zakončujeme obědem v městečku Sausalito.

Další stovky hektarů sekvojových lesů v county Mendocino v oblasti Andersonia West přejmenované Indiány na Tc'ih-Léh-Dûñ (což znamená Fish Run Place), vyslovuj /tsih-ih-ley-duhn/, byly letos trvale navráceny The InterTribal Dinkyone Wilderness Council, radě deseti indiánských kmenů, kterým byla tato oblast před staletími násilně odebrána.

Z Frenštátu pod Radhoštěm do Vysokých Tater a zpět.
OBRAZEM: Z Frenštátu do Vysokých Tater a zpět. Lidí málo a krásné Štrbské Pleso

Nezisková organizace pro ochranu přírody Save the Redwoods League trvale převedla přes 202 hektarů, které zakoupila za 3,5 milionu dolarů ze sbírek, původním obyvatelům.

Kalifornské Red Woods, sekvojové lesy, se vyskytují jen v Kalifornii a pak v Číně. Zde dva pruhy nad pobřežím Tichého oceánu.

Blíže nad pobřežím rostou Coast redwoods až 379 stop, tedy přes 110 metrů vysoké. Dále, výše od pobřeží, rostou nižší, ale mohutnější Giant sequoya až 3200 let staré. Jedná se o nejstarší a největší živoucí organismy na planetě Zemi.

Lenka Hoffmannová

Pro Tělo s příbehem
Tělo s příběhem: Jsem Veronika a žiji s rakovinou. Přesto díky, že můžu