Už v New Yorku si prohlížím komunitní zahradu hned u přístaviště trajektu na Coney Island. Ten poskytuje město New York svým obyvatelům a turistům zdarma.

Později při procházce ulicemi New Yorku jsem se narazím na cedulky chráníci zeleň před chodci a také se zákazem volného pobíhání a vyprazdňování psů. „Pokud jsi nesázel, nesklízej!“ upozorňují v další komunitní zahradě, kam si můžete zajít posedět a uklidnit se od ruchu velkoměsta. Také můžete přispět prací i financemi.

Nejprve procházíme s Evelyn prošly trh v parku ve Philadelphii. Poprvé vidím pravou členku komunity Amishů. Možná ji na fotkách poznáte. Evelyn nakupuje ovoce a zeleninu a spolu ochutnáváme rebarborovou studenou polévku a pak super smetanovou čokoládovou zmrzlinu v kelímku.

Později v San Francisku již s bratrancem a jeho manželkou doplňujeme zásoby na tamním trhu. V jednom ze stánků lze zakoupit různé druhy mandlí, na jejichž pěstování se jistě díky výborným klimatickým podmínkám Kalifornie specializuje. Stále zaujatě pozoruji a fotím různé typy lidí a rasy, kterými nejen Amerika oplývá. Fotit nakupující si dovolím jen od boku, nechci obtěžovat.

Nakonec se mi podaří trh vyfotit z 24. patra hotelu Mc Alister na stejnojmenné ulici v centru San Franciska. V době krize ve 30. letech minulého století hotel zbankrotoval a tak je dnes luxusní ubytovnou pro studenty Kalifornské univerzity.

Hned vedle na rohu obdivuji další komunitní zahradu přímo v centru města nedaleko radnice postavené jako mnoho radnic a magistrátů v USA ve stylu budovy Kongresu ve Washingtonu. Na ceduli se dozvídám, že o zahradu se starají výhradně dobrovolníci. Každý může přijít pobýt, pomoci či darovat cokoli. Každou druhou středu lze od 10 do 12 hodin sklízet.

Lenka Hoffmanová