Cestou vzhůru podél říčky Branná, po které je dnes bývalé především Němci osídlené městečko pojmenované, fotím fialový devětsil přímo v proudu vody, také modrý jaterník podléšku, pomněnky a žluté petrklíče a podběl.
Osloví mě s měkkým přízvukem pán viditelně hrdý a potěšen, že si může úspěšně zakonverzovat v češtině. Přijeli stejným vlakem spolu s matkou, jsou ubytovaní v Hanušovicích. Přijeli z Rakouska a samozřejmě zde žili jejich předci, druhá větev v Jižních Čechách, kam později odcestují.
Ve 4 začíná v zámku vernisáž, na které mám fotit. S dvojicí se znovu potkávám v zámecké kavárně, kde si všichni dáváme vyhlášené místní sněhové trubičky, ty se pečou ve vyhlášené cukrárně na náměstí. Zvu je na vernisáž. Syn matce překládá. Oni mají v 5 domluvenou schůzku na místním hřbitově, a tak s díky odmítají.
Paní servírka jim ochotně popisuje cestu ke hřbitovu a ještě nějaké detaily. Je vidět, že se zajímá nejen o historii svého domova, kde v současné době žije téměř 300 obyvatel.
Historické jádro obce Branná je od roku 1992 městskou památkovou zónou.
Starý název obce je stále přítomný. Vznikl podle hradu Goldenstein ("zlatý kámen"), v místě se totiž těžilo zlato. Obecbyla poprvé zmíněna roku 1325.
Vedle zámku stojí impozantní urbanistický celek: Renesanční kostel Archanděla Michaela dokončený 1614,sousoší Piety u zadní části kostelaz roku 1663, klasicistní budova fary z roku 1784 a renesanční fojtství z konce 16.
Autor: Lenka Hoffmannová