Na své si přijdou i ostatní, kteří mohou využít zpřístupněných pevností jako cíl nebo zastávku během výletu do přírody.

Na takový výlet láká například Naučná stezka Pasák, která seznamuje s různorodými historickými a přírodními zajímavostmi části chráněné krajinné oblasti Jeseníky u Branné – historií obce Branná a zdejšího území, geologicky pozoruhodnou lokalitou Pasák (přírodní památka) nebo linií předválečného československého opevnění.

Svůj úlovek zaslal Jan Přibyl
VIDEO: To je kus! Obří úlovek chytil Honza Přibyl. Kapr bojoval hodinu

Zajímavým vojenským objektem na této trase je pěchotní srub StM-S50 „U Trati“, který je v péči Klubu vojenské historie Olomouc - LO37. Ve stejném roce s výročím mobilizace oslavil tento srub 85. výročí počátku betonáže a pořád je na něm co dělat.

Jenom za poslední rok přibyla cedule informující o prohlášení objektu kulturní památkou (2020) a s podporou Olomouckého kraje a Národního památkového ústavu byly provedeny odvodňovací práce kolem celé pevnosti.

Barbora Ondráčková z oddílu kanoistiky TJ Šumperk na Českém poháru žáků ve vodním slalomu
Mladá šumperská naděje Barbora Ondráčková slaví dva mistrovské tituly

Členové klubu upravovali také interiéry obou pater, čistili nejen stropnice a boční stěny srubu, ale také poblíž ležící původní okopy pro lehké kulomety. Rovněž se neustále rozrůstá expozice v 1. patře, takže návštěvníci nebudou mít ani letos o novinky nouzi. 

Od 20. hodiny bude pak pěchotní srub i s přilehlými objekty nasvícen v rámci 8. ročníku akce Světla nad bunkry připomínající právě zářijovou mobilizaci z roku 1938.

Více info najdete ZDE.