Můj bratranec Robert žije se svou manželkou Marshou v San Franciscu. On je můj jediný žijící příbuzný z rodiny mého otce, já jsem jeho jediná příbuzná ze strany jeho matky. Poprvé jsme se osobně setkali v roce 2017 v Praze. Tehdy měla Marsha přednášku na univerzitě v Gdaňsku a poté procestovali poprvé část střední Evropy. Skončili v Budapešti, kde se Robert v roce 1946 narodil. Následující rok mě pozvali do USA.

Malý Robert s rodiči brzy po narození odjel do New Yorku, kde otec George Feyer pokračoval v kariéře úspěšného klavíristy. Robert se s Marshou seznámil během studia práv na Harvardu. Poté, co Robert absolvoval vojenskou službu v Pentagonu, oba přesídlili do San Francisca, kde se jim narodili 3 synové. Marsha učí na tamní univerzitě a Robert stále pracuje pro jednu nadnárodní banku. Měli pobočku i v Moskvě se skvělými lidmi, později ji ale uzavřeli.

close Návštěva San Francisca info Zdroj: Lenka Hoffmannová zoom_in Návštěva San Francisca

San Francisko leží na západě USA na pobřeží rozsáhlé SF Bay. Je to obrovská zátoka Tichého oceánu, okolo níž se nachází spousta významných sídel a přírodních unikátů, o tom více v dalších článcích.

Robert s Marshou žijí v nevelké vile s dalšími dvěma majiteli. Oni ovšem mají zahradu s bazénem a vlněním, proti kterému Marsha každý den plave. Jejich byt je rozložen velice účelně do dvou pater. Dole je obývák, ložnice, hostinský pokoj a dvě pracovny manželů. Každý má svou vlastní koupelnu včetně hostů. Nalezneme zde také prádelnu se sušičkou a šňůrami na prádlo.

close Návštěva San Francisca info Zdroj: Lenka Hoffmannová zoom_in Návštěva San Francisca

Pak ještě jeden velký pokoj na vše možné, kde Marta každý večer tuží tělo na rotopedu. Nahoře mají velkou super vybavenou kuchyň v bílé barvě, odkud oknem koukají dolů na zátoku s ostrovem Alcatraz. Vedle je další obývák pro návštěvy, kde pořádali společnou večeři pro rodinu a hosty k novému roku Rosh Hashana. Dvakrát týdně dochází do domu pomocnice z Filipín, která skoro neumí anglicky. Možná se to už časem zlepšilo.

Pod okny jim cinká několik linek Cable Car vezoucích davy turistů k proslulé serpentině Lombard Street za rohem. Jednou, kvůli mě, jsme jeli dolů do centra města proslulou tramvají, ne autem, jízdenka stála 7 dolarů. Energická Marsha někdy odháněla turisty spěchající po ulici k Lombard Street, abychom v prudkém svahu mohli zabočit autem do garáže.

Okolo serpentiny po obou stranách běhají nahoru a dolů lovci úžasných fotek a nejlepších selfíček. Jezdí se jen směrem dolů. Interakce mezi řidiči různých dopravních prostředků a fotografy je zde dokonalá.

Navšítívili jsme také muzeum na dolním konci Hyde street, kde můj bratranec žije. Ještě před dokončením Golden Gate Bridge koncem 30. let minulého století odsud pluly ferry (sem a tam) do Sausalita a Berkeley.

Lenka Hoffmannová