Obec Štěpánov čítala před druhou světovou válkou okolo 40 domů, avšak po válce téměř zanikla. Na její obnovu se zaměřuje investiční plán majitele areálu Dušana Juříčka. Výstavba chalup a domu se řídí původní katastrální mapou z počátku 19. století, domy budou mít stejné umístění v krajině i stejný tvar, ale pro stavbu budou použity nové moderní materiály a technologie.

Užití bude částečně rekreační, ale hlavním cílem je navrácení života do krajiny tzn. znovuosídlení. Budování rybníků v krajině souvisí s udržitelným rozvojem ve prospěch života v přírodě a zároveň přináší do kraje biodiverzitu. Také jsou jedna z mnoha letních turistických aktivit.

Křest rybníků proběhl za účasti kněze Zbigniewa Czendlika a patronkami se staly přední české snowboardistky Eva Samková a Vendula Hopjaková, která má k celému areálu velmi blízký vztah. Vyrostla v Hynčicích pod Sušinou a právě tady se učila na snowboardu a na lyžích.

Pod patronátem Venduly vznikne už letošní zimu v areálu Králičák snowboardcrossová trať, což bude jedna z novinek letošní zimní sezony.
Hlavní novinkou letošní zimy bude na svahu Štvanice směrem do Stříbrnic nová lanovka D-Line Doppelmayr Garaventa. Tato nová hi-tech lanovka bude jednou z nejmodernějších lanovek severně od Alp.

Vyhřívané, ergonomicky tvarované sedačky nabídkou lyžařům nový rozměr komfortu, který doplní wifi připojení v každé sedačce. Zároveň i pro obsluhu přináší nové možnosti ovládání a technických kontrol. Lanovka přepraví až 2500 pasažérů za hodinu, na což navazuje i rozšírení sjezdovek – letošní zimu mohou lyžaři využít 10,5 km sjezdovek bez přejezdu – ze Sušiny až do Stříbrnic.

Nástupní a výstupní stanice budou architektonicky propojené s budovami zázemí pod lanovkou, za kterými stojí studio AMTB z Olomouce. První drážní zkoušky lanové dráhy jsou naplánovány na 16. listopadu 2020 a spuštění pro lyžaře na konci roku 2020.

Petra Křížková