Začíná jaro, čas probouzení přírody a ideální doba k návštěvám pramenů řek. S ohledem na současné vládní omezení pohybu mimo obce či okresy jsme se rozhodli aktuálně trochu změnit náplň našeho projektu.

Vzhledem k epidemické situaci vás vyzýváme k výletům k soutokům potoků, říček či řek. Sídla byla budována právě u nich a tak by pro nikoho neměl být problém „najít ten svůj soutok“.

Vydejte se k soutoku a pořiďte nějaké zajímavé fotografie. Samozřejmě chceme fotku účastníků akce u soutoku ideálně se sokolskou symbolikou.A když přidáte také fotku nějaké zajímavosti v okolí, budeme rádi. Může to být například most, nebo zajímavá socha, brod, přívoz atd.

Fotografie a jména řek, potoků na soutocích, prosím, přidávejte k události na Facebooku, či je zasílejte na e-mail jzahradnikova@sokol.eu. Připojte pár řádků o tom, odkud fotka je a kdo na ní pózuje, případně popište zachycenou zajímavost. Budeme je též zveřejňovat v rubrice Čtenář reportér na portále Deník.cz, který je mediálním partnerem České obce sokolské. Snímky můžete posílat v termínu od 26. března do 21. června. Těšíme se na ně.

Vycházka k soutoku Moravy a Třebůvky u Moravičan

„Chůze je sport“, napsal můj kamarád na Facebooku, proto doporučuji auto nechat doma a vyrazit do Moravičan vlakem po železničním koridoru mezi Olomoucí a Zábřehem na Moravě. Od nádraží z roku 1924 se vydáme směrem k železničnímu mostu nad řekou Moravou okolo protihlukové stěny se zajímavými grafitti. Mezi stěnou sejdeme dolů k řece a po protipovodňové hrázi obejdeme Moravičany, popřípadě okolo řeky Třebůvky si prohlédneme zdejší zajímavostii.

Obec leží na rovné Hané s přibližně 1300 obyvateli, založená 1249. Jejím symbolem je kráčející kohout, viz pečeť obce z roku 1646. Je na znaku a vlajce obce. Na území obce se nachází část Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, viz informační cedule u řeky Moravy. V krovech gotického kostela sv. Jiří ze 14 století sídlí kolonie cca 900 netopýrů. V areálu kostela je pozdeně renesanční fara z roku 1600 a bývalá středověká škola, dnes obecní byty.

U železničního mostu přes řeku Moravu funguje stanice Českého hydrometeorologického ústavu. Od roku 1911 zde probíhá kontrola a měření stavu vody na řece Moravě.

Od roku 2012 v obci funguje rozvíjející se firma Logaritma a.s.. Vyrábí a montuje světlomety pro automobilový průmysl. Dále strojírenská firma Vinbra s. r. Zpracovává plech pomocí CNC strojů. Elbee Mobility vyvíjí a vyrábí malé automobily pro tělesně postižené.

Obec Moravičany chrání unikátní protipovodňový systém z roku 2011 vybudovaný z peněz EU za 116 mil. korun. Povodí říčky Třebůvky protékající Moravičany má rozlohu 500 kilometrů čtverečních. Velká voda z Východních Čech často ohrožuje i moravské obce a města ležící podél ní.

Okolo Moravičan je 2,5 kilometrová hráz v základu 13 metrů široká a 3,5 metrů na vrcholu. Výška hráze a dalších zařízení odpovídá 100leté vodě plus 50 cm navíc. Na Třebůvce jsou 2 stavidla s automatickým uzavřením průtoku v případě nebezpečí záplav. U prvního stavidla poblíž fotbalového hřiště odvádí velkou vodu odlehčovací kanál za hrází. Během velké vody lze také rychle nainstalovat hliníkové mobilní hrazení.

Okolí soutoku Moravy a Třebůvky v MoravičanechOkolí soutoku Moravy a Třebůvky v MoravičanechZdroj: Lenka Hoffmannová

Řeka Morava zde má velký průtok a při hrozící povodni dochází k zpětnému vzdutí vody do Třebůvky s nebezpečím zatopení obce. Zde je vybudováno na Třebůvce druhé stavidlo. Na pevném břehu lze umístit až 3 superčerpadla k odčerpání tzv. vnitřní vody, každé s průtokem 0,4 kubíků za sekundu. Čerpadla jsou mobilní a tudíž je lze zapůjčit potřebným oblastem. Byla zkompletována v Holandsku z motorů značky Perkinson a čerpadel Diesel vyrobených v Bělotíně. V dnešní době je snaha co největší množství vody zadržet v místech okolo řek a říček a neposílat je dalším oblastem jako povodňovou vlnu.

Autoři:
Za Sokol: Anna Jurčíčková, náčelnice ČOS, Jan Nemrava, garant Jarní výzvy, Petr Svoboda, náčelník ČOS
Text k vycházce: Lenka Hoffmannová