Byla tam spousta lidí a u podia pózovali zbrojnoši v dobových kostýmech. Od řečníků jsme se dověděli spoustu informací a hlavně to, že máme pomáhat obnově Moravy. Je to už hodně let a tak si všechno nepamatuju, ale jedna myšlenka mě hned po návratu jak se říká - vrtala v hlavě - no přece tady nedaleko Mohelnice teče ta řeka Morava a když jsme jako náctiletí jezdili do toho nádherného údolí kolem Starého Města pod Sněžníkem, tak nás místní  vzali na výšlap přes chatu Na návrší až k pramenu  naší mytologické řeky.

To byla dlouhá věta, že. Když se pak v květnu na zasedání obnovené Společnosti pro Moravu a Slezsko , jednalo o tom , co by se mohlo a mělo , tak jsem všem oznámil, co mě napadlo a tak jsem se stal spoluzakladatelem Pochodu k pramenu Moravy.

Sešlo se nás tehdy v září 1990 u pramenu 49 a byla to velká sláva - řečnilo se, přinesli jsme Moravské prapory - namátkou vzpomenu některé tehdejší osobnosti - manželé Horákovi a Gábovi ze Šumperka, Zdenek Šperka ze Starého Města pod Sněžníkem, Danuš Poprachová, Jirka Ficnar z Jedlí a další - taky hosté z Brna,Olomouce , Kroměříže a dalších měst. Tak to byl 1. ročník a jak jsme pokračovali vám napíšu příště.

Jenda Smital z Mohelnice