Když byl po devítiletém budování v roce 1967 dokončen, svým ocelovým obloukem o rozpětí 330 m byl v té době největším prostým plnostěnným dvoukloubovým ocelovým obloukovým mostem na světě.

V současné době je pravděpodobně na 27. místě na světě, v rámci České republiky si své prvenství drží dodnes. V roce 2001 byla v rámci sympozia Mosty 2001 v Brně udělena Žďákovskému mostu v kategorii ocelových silničních mostů cena „MOST STOLETÍ“.

Rychlebské hory ticha a zastavení.
Rychlebské hory, to jsou hory ticha a zastavení

I když se do povědomí široké veřejnosti dostal Žďákovský most v 90. letech minulého století díky oblíbenému bungee jumpingu a kauze tzv. orlických vrahů, je především jedním z nejkrásnějších ocelových obloukových mostů na světě.

Jedná se o technicky i esteticky dokonale navržené a provedené mostní dílo, které letos již 55 let slouží dopravě a úspěšně reprezentuje tradičně vysokou úroveň mostního stavitelství v České republice.

Výstava představuje plány na výstavbu mostu přes řeku Vltavu, tak jak se o ní uvažovalo již za dob Rakousko-Uherska a později před a po ukončení 2. světové války.

Jánské Koupele byli kdysi slavné lázně.
Kružberk není jen přehrada a smutný pohled na kdysi věhlasné Jánské Koupele

Plány na výstavbu mostu byly především určitým bojem o jeho podobu, tak jak jednotliví projektanti hájili své železobetonové nebo ocelové projekty a jak se rozhodovalo o vybudování Orlické přehrady.

Dobové foto Žďákovského mostu.Dobové foto Žďákovského mostu.Zdroj: Se souhlasem Aleny TurkovéVítězný návrh Ing. Josefa Zemana realizoval v letech 1958 až 1967 podnik Hutní montáže Ostrava – Vítkovice.

Velké množství dobových snímků, projektů a jiných archiválií z projektování a stavby mostu doplní i model mostu, zapůjčený z Národního technického muzea v Praze.

Zájemcům o podrobnější historii výstavby tohoto unikátního mostu je určen také katalog s fundovaným textem Tomáše Jandy, spoluautora této výstavy.

Výstava bude zahájena v pátek 18. března vernisáží v 17 hodin, ještě před tím však mají návštěvníci možnost se od 16 hodin setkat s panem Tomášem Jandou.

Alena Turková,
vedoucí Muzea silnic ve Vikýřovicích

Fotbalový zápas v Sobědruhách na Teplicku v 90. letech minulého století.
RETRO FOTBAL: Škvára, hadrové kopačky a meruna. Vzpomínejte s námi