Hlavní postavou je zde poutník, který prochází světem se svými průvodci – s Všudybudem a Mámením. Poutníkovým úkolem je sledovat dění ve světě a rozhodnout se, čím chce světu svým úsilím prospět jako člověk, aby si zároveň zachoval ráj srdce. Hrdinovi této knihy se to po dlouhých útrapách nakonec podařilo a my jsme začali pátrat, v čem děti vidí, že by mohl RÁJ SRDCE být. Napadalo je tohle:

- být zdravý
- být šťastný
- dělat, co mě baví
- mít někoho rád
- aby měl někdo rád mne
- mít kamarády
- běhat venku
- hrát na počítači
- aby se táta s mámou měli rádi

Tohle všechno vymyslely vaše děti. Jsou velmi moudré – viďte! Pan Komenský by určitě souhlasil. S tímhle vším se dá spojit jedna věta, kterou bych k těmto bodům dodala já. Slyšela jsem ji z úst jedné oblíbené lektorky Mileny Mikulkové a velmi se mi zalíbila: „Největším luxusem dnešní doby je mít čas, mít dobré vztahy a mít pokoj.“

Mít čas – „Čemu věnujeme svůj čas – tomu přikládáme důležitost!“ Komu nebo čemu věnujeme nejvíce času denně?
Mít dobré vztahy - chovat se k sobě hezky, mít se rádi, scházet se a udržovat živá přátelství, mít pěkné rodinné vztahy.
Mít pokoj – znamená aktivní a pravdivou důvěru v to, že život na této planetě je v pořádku. Nacházím se ve světě na správném místě.

Pan Jan Amos Komenský by byl překvapen, že lidé potřebují stále stejný „Ráj srdce“ i po 350 ti letech. A je obdivuhodné, jak moderní a nadčasové jsou jeho myšlenky.

Přeji vám všem i vašim dětem, teď, na sklonku tohoto „přelomového roku 2020“, abyste si mohli v současnosti i v budoucnu největší luxus dnešní doby dopřát. :)

Jaroslava Vločka Králová,
za ZŠ a MŠ Hrabová