Dohromady se závodu zúčastní téměř 500 našich nejlepších orientačních běžců jak z řad mladších a starších dorostenců a dorostenek, tak z hlavních dospělých kategorií. Favority hlavních kategorií jsou především čeští reprezentanti, kteří budou naši republiku reprezentovat již začátkem července na Mistrovství světa v Libereckém kraji s centrem v Doksech.

Své loňské úspěchy v hlavní mužské kategorii nebude letos obhajovat šumperský rodák Vojtěch Král z pořádajícího klubu, medailové pozice se však očekávají od loni stříbrného Daniela Vandase nebo bronzového Miloše Nykodýma, v boji o přední příčky by se mohli utkat také například Tomáš Křivda, Pavel Kubát či Jonáš Hubáček. V ženské kategorii se potom o nejrychlejší časy mohou poprat zejména loňská vítězka Denisa Kosová, druhá Vendula Horčičková a třetí Lenka Mechlová.

Mezi jejich největší soupeřky patří potom Jana Knapová a reprezentantka Severky Šumperk Tereza Janošíková. Tratě pro Mistrovství České republiky stavěl Vojtěch Král společně s Tomášem Navrátilem. Na závodníky ve vyšších polohách lesa čeká náročný horský terén s balvany, hustníky i bažinkami, níže se potom běžci setkají s pozůstatky zemědělské činnosti dřívějších obyvatel – uměle vytvořené kamenné kupky, agrární haldy a hrázky. Tratě by měly důkladně prověřit orientační i běžecké schopnosti závodníků.

Vzhledem k současné epidemiologické situaci proběhnou oba závody za přísných hygienických podmínek, což mimo jiné znamená, že budou bez přítomnosti diváků. Přesto věříme, že závody proběhnou v příjemné atmosféře, a to jak pro pořadatele, tak pro závodníky. Za oba pořádající kluby přejeme všem účastníkům závodu ty nejlepší výsledky. Více informací o závodu naleznete na mcrkt2021.ssu.cz.

Kristýna Janigová