I přes momentální obtížnou situaci jsme se nevzdali a přijali výzvu, kterou před nás pandemie postavila. Formát celé soutěže jsme přizpůsobili on-line prostředí a hodláme dále rozvíjet schopnosti studentů na poli prezentování, ať to stojí, co to stojí.

I přes současná omezení spojená s koronavirem jsme v pondělí 8. února odstartovali dvanáctý ročník Prezentiády. Touto soutěží vybízíme studenty středních škol a druhého stupně základních škol ke zlepšení výstupu při prezentování. Hravou formou směrujeme soutěžící k prezentování svých nápadů, myšlenek a prací. Studentům taktéž nabízíme možnost naučit se vytvářet prezentace na úrovni a učit se v této oblasti od profesionálních řečníků a lidí, kteří se věnují prezentování a veřejnému vystupování.

Každoročně se Prezentiády účastní stovky studentů z celé České a Slovenské republiky. Minulého ročníku se i přes náhlé komplikace zúčastnilo 145 týmů, které se nebály ponořit se do neznáma, a získat tak nové zkušenosti s prezentováním na dálku. Náhlá omezení sice narušila běžnou strukturu soutěže, ale také otevřela dveře novým způsobům, jak obohatit dovednosti studentů. I tento ročník tedy nabídne soutěžícím možnost představit své myšlenky on-line.

Tříčlenný tým žáků ze Základní školy v Liptále pod názvem Pumpalumpové ve složení Radek Skýpala, Lubomír Hrbáček a  Pavlína Vráblíková ovládl celorepublikové finále soutěže Prezentiáda 2015.Ilustrační fotoZdroj: Archiv ZŠ Liptál

Do soutěže se mohou přihlásit týmy po dvou, nebo třech studentech ve dvou kategoriích – střední školy a druhý stupeň základních škol. Pro obě kategorie je průběh soutěže téměř stejný. Soutěžní týmy nejdříve vytvoří prezentaci na jedno ze zadaných témat a poté ji zašlou do Nominačního kola. Pro střední školy jsme vybrali témata „Téma SŠ 1“ a „Téma SŠ 2“. Týmy ze základních škol mohou vybírat z témat „Téma ZŠ 1“ a „Téma ZŠ 2“. Prezentace budou po ukončení přihlašování a odevzdávání prezentací zhodnoceny odbornou porotou, která z nich vybere ty po vizuální a věcné stránce nejlepší pro postup do Online kol.

Z Nominačního kola může postoupit až 100 týmů z každé kategorie do On-line kol, kterých bude celkem deset pro každou kategorii. V On-line kolech týmy obohatí svou prezentaci z Nominačního kola o verbální projev. U všech výstupů bude přítomna odborná porota, která výkony soutěžících zhodnotí a rozhodne o finálním pořadí týmů. Všechny prezentace On-line kol budou zároveň nahrávány a živě vysílány pro diváky, kteří tak nepřijdou o zajímavou podívanou.

Z On-line kol postoupí celkem 30 týmů z každé kategorie do grandfinále, které se bude konat prezenčně na ESF MUNI v Brně. Finalisté se mohou těšit na hodnotné ceny od partnerů soutěže, ale ani ostatní týmy neodejdou s prázdnou. Každému týmu, který se zúčastní On-line kol, bude zaslán elektronický certifikát a dostane se mu možnosti zpětné vazby od porotců, díky které bude vědět, co zlepšit a čemu se při prezentování vyhnout.

Pro zájemce máme na webových stránkách soutěže připravené Tipy&Triky, které jim pomohou s nejrůznějšími aspekty prezentování od prvotního nápadu až po vystupování před publikem. Naleznou zde také informace o workshopech, které pro ně pořadatelé naplánovali tentokrát také v on-line podobě.

Veškeré podrobnosti o soutěži se dozvíte na webových stránkách www.prezentiada.cz. Aktuální dění a pohled do zákulisí Prezentiády naleznete na Facebooku a Instagramu soutěže.

Harmonogram soutěže:
31. března             Uzávěrka přihlašování a odevzdávání prezentací
5. dubna                Vyhlášení výsledků nominačních kol
19. - 30. dubna      Online kola
23. května             Zveřejnění finálových témat a konceptů
3. a 4. června        Finále na ESF MUNI

Jan Vítová