Mrazivé počasí bylo pro tento druh sportu přímo ideální a na pár minut „testovačku“ zpříjemnilo dokonce i slunce. Celkem se vypůjčilo přibližně 100 párů sněžných bruslí, událost tedy byla velmi povedená.

Zúčastněným byli k dispozici ochotní instruktoři, kteří každého účastníka proškolili v základech „snowskatingu“ během pár minut. Pak už se sněžní bruslaři vydali lanovkou nahoru na vlastní pěst. Příležitost vyzkoušet si sněžné brusle využilo také mnoho lidí i z okolních měst.

„Objevilo se nám tu mnoho talentovaných bruslařů a bruslařek, takže akci považuji za více, než vydařenou“ říká propagátor tohoto relativně nového zimního sportu, Daniel Fajmon.

Ve skaliskách Poľudnice.
Jeskyně Kamenné mlieko ukrývala poslední zimu války Židy ze Slovenska a Polska

Pokud se chcete podívat na další zastávky zmíněné Snow tour, aktuální informace naleznete na adrese VyzkousejSnezneBrusle.cz.

Co jsou sněžné brusle?
Sněžné brusle jsou speciální boty na sníh se skluznicí na podrážce. První pohled na sněžné bruslaře je lehce nezvyklý – jako kdyby sjezdovku křižovali lyžaři, ale bez lyží, pouze v lyžácích. Od těch se brusle také příliš neliší, pouze na podrážce mají skluznici, jejíž délka přesahuje velikost boty pouze o brzdu na patě. „Mají tu výhodu, že jsou krátké, lehké, ovladatelné. A velmi rychle se na nich naučíte. Lidé, kteří v životě nelyžovali, jsou schopni zvládnout jízdu během dvaceti minut,“ vysvětluje Daniel Fajmon. 

Ani v zimních měsících se lidé nemusejí vzdávat houbaření. Na snímku je boltcovitka bezová, jedlá.
Zimní dobroty pro houbaře. Jidášovo ucho v čokoládě, špízy i řízky z hlívy

Sněžní bruslaři se na přelomu roku scházejí na sjezdovkách po celé republice. „Naše komunita se velmi rychle rozrůstá, máme mezi sebou nejen kolegy, kteří sněžným bruslím rychle propadli, ale také třeba hokejisty, kteří jsou na sněžných bruslích ve svém živlu. V tuzemsku ale získávají čím dál větší popularitu nejen mezi bruslaři, ale i mezi lidmi, kteří nikdy nelyžovali a nebruslili. Proto s sebou vozíme několik párů na půjčení, o možnost vyzkoušet si je zdarma je vždycky velký zájem,“ dodává Daniel Fajmon.

Katka Kučerová

Mynařík dlouhoocasý.
VIDEO: Zimní přikrmování pomáhá ptákům přežít zimu. Poradíme vám, jak na to

Děkujeme za příspěvek. Fotografie a texty můžete posílat na e-mail tipy.morava@denik.cz. Rádi je uveřejníme v rubrice Čtenář reportér na webu.