Porota ochutnala a vyhodnotila celkem 50 přihlášených vzorků. Nejvyšším počtem bodů bylo ohodnoceno pšeničné pivo z Břevnovského klášterního pivovaru sv. Vojtěcha, mezi domovarníky zvítězil český ležák Cimr Jaroslava Petlacha.

Výhry v podobě soudků piva, sezonních lanovkových pasů a knih Josefův pivovar odevzdal loňský vítěz soutěže domovarníků Patrik Tužinský, známý pod přezdívkou Opitý Vlk. V rámci festivalu proběhla rovněž degustační přehlídka piv tuzemských pivovarů Břevnov, Moravia, Proud, Havlíčkův pivovar, Welzl, Litovel a Kolštejn.

Odpolední program završilo podvečerní hudební vystoupení oblíbené kapely Ukulele Troublemakers, která účastníky festivalu úspěšně roztančila již druhým rokem po sobě.

Duhový běh města Jeseník pro rodiny vlastní i náhradní
Běhat v barvách přišlo v Jeseníku více než 200 lidí

Bohatý program a příjemně teplé počasí přilákalo do Stříbrnic na 500 návštěvníků festivalu, kteří měli v rámci odpolední degustace možnost ochutnat piva profesionálních pivovarů i soutěžní vzorky přihlášené do soutěže O Josefův pohár.

Vítězným pivem Vox Populi, tedy nejoblíbenějším pivem, které se líbilo veřejnosti, se stal Oskar z pivovaru Welzl. Ze soutěžních vzorků nejvíce zaujal vítězný Cimr. Další sezonní skipasy si odvezli vylosovaní návštěvníci a vítězové soutěže o nejlepšího dětského a dospělého tanečníka v rámci večerní zábavy.

Součástí festivalového programu byl rovněž dobročinný bleší trh, kterého výtěžek poputuje na obnovu místních sakrálních památek, a prodej regionálních produktů.

Světla nad bunkry 2023.
Světla nad bunkry v Branné opět připomněla československou mobilizaci

Na stáncích zaujala zejména krásná místní keramika od paní Zelené. Organizátoři festivalu dostali darem metr vysoký vyřezávaný dřevěný krýgl, jehož dražbu na podporu místních pamětihodností připraví na příští rok. Odpolední zábavu zajistilo rádio Haná.

„Na místě, kde festival pořádáme, jsme při opravách našli prázdnou nepoškozenou pivní láhev z přelomu 19. a 20. století s nápisem 1. akciového pivovaru Litovel. To nás vedlo k myšlence výroby piva ve vlastním pivovaru, jehož produkce by pokryla potřeby horského areálu. Základní kámen jsme již položili a myšlenku oživujeme letošním druhým ročníkem festivalu se soutěží,“ doplnil Dušan Juříček, jednatel a majitel areálu Kraličák.

Barbora Ondráčková z oddílu kanoistiky TJ Šumperk na Českém poháru žáků ve vodním slalomu
Mladá šumperská naděje Barbora Ondráčková slaví dva mistrovské tituly

Soutěž O Josefův pohár je pojmenovaná po Josefu Svozilovi, říšském a zemském poslanci za střední Moravu, zakladateli prvního českého akciového rolnického pivovaru se sladovnou v Litovli. Svozil byl odborník na pěstování chmele, který mimo jiné zavedl jeho vedení na drátěnku v našich zemích.

Horský areál Kraličák se rozprostírá kolem vrcholu kopce Štvanice (889 m n.m.) , který je součástí masivu Králického Sněžníku (1424 m n.m.) mezi vesnicemi Hynčice pod Sušinou, Stříbrnice a Štěpánov, jen 6 kilometrů vzdušnou čarou od Dolní Moravy.

V zimě láká zejména milovníky zimních sportů a v létě příznivce turistiky a cyklistiky. Návštěvníci zde kromě nejmodernější lanovky v Česku najdou také bobovou dráhu se dvěma karusely a unikátní síť trailů a enduro tratí spojených v jeden Trail & Enduro Park Kraličák.

Na stříbrnické straně je dolní stanice lanovky, pump track, skill trail a půjčovna koloběžek. Na hynčické straně najdou návštěvníci areálu půjčovnu horských kol a dalšího vybavení. Rozhledna Stříbrná Twiggy architekta Martina Rajniše na vrcholku Štvanice je přístupná celoročně. S bohatým prostorem, kouzelnými pohledy, možnostmi koupání i zázemím, se stává Kraličák ideálním místem pro strávení aktivní dovolené, příjemného prázdninového víkendového pobytu v Čechách.