Světový den zraku každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace. Cílem kampaně je poukázat na skutečnost, že v boji proti ztrátě zraku je nejúčinnější prevence, včasná diagnostika a dostupná léčba.

„Řada lidí dnes zraku ještě stále nevěnuje dostatečnou pozornost. Přitom svůj zrak zatěžujeme už od útlého věku, ať už koukáním do počítače nebo na displej telefonu. Doufáme, že tato akce přiměje alespoň některé přijít si svůj zrak nechat zkontrolovat,“ vysvětluje, proč se nemocnice do akce zapojila, primářka očního oddělení MUDr. Renata Michálková.

Prevenci by lidé neměli zanedbávat. A nestačí ani běžná kontrola u praktického lékaře nebo v oční optice. Podle primářky Michálkové zajistí kvalitní komplexní vyšetření očí a očního pozadí pouze oční lékař.

Dechový orchestr Zábřeh v Maratei, Basilicata.
Dechový orchestr Zábřeh se vrátil z koncertního turné po jihu Itálie. Mrkněte se

„Jenom ten může odhalit případné nálezy na oku a sítnici, které souvisí s celkovým zdravotním stavem. Na sítnici se totiž mohou projevit změny vlivem vysokého krevního tlaku, cukrovky, poruchy činnosti štítné žlázy a dalších celkových onemocnění,“ vysvětluje doktorka Michálková.

A dodává, že na očích se mohou projevit i změny vlivem používání některých léků. Ty však zaznamená díky vyšetření na kvalitní přístrojové technologii pouze oční lékař.

Z Bludova na rozhlednu Háj.
VIDEO: Čtenáři výletují aneb Z Bludova na rozhlednu Háj

Oční lékaři dnes doporučují pravidelné preventivní prohlídky zraku lidem nad čtyřicet let. V dospělosti ohrožuje naše vidění především šedý zákal. Riziko přitom stoupá právě s věkem.

Mezi dospělou populací roste také výskyt onemocnění zeleným zákalem, takzvaným glaukomem. Je o to nebezpečnější, že v počáteční fázi nemá žádné příznaky a většina pacientů si ho ani nevšimne. K úplné slepotě pak může vést tzv. makulární degenerace, což je onemocnění oční sítnice spojené s nezdravým životním stylem a kouřením.