Bude to zhruba 5 let, kdy jsem se rozhodla investovat do něčeho, o čem jsem tehdy vůbec netušila, co pro mě jednou bude znamenat. Kolo se stalo moji vášní, dalo by se říct, že vedle mě usíná (obrazně řečeno).

Začala jsem na něm jezdit do práce, jenže po čase mi to nestačilo a řekla jsem si, že musím někam zákonitě na kole vyrazit i o víkendu. Jízda se stala pro mě denním chlebem a kilometrů začalo náhle přibývat. :-)

Ráda bych se s Vámi podělila o několik míst, kam se ráda vracím, kde jsou cesty kolikrát náročnější, strnité i stěží udýchatelné pro převýšení v kopcích, ale pokud víte, že někde na vás čeká vytoužený cíl, přemůže to bolest a ta víra a radost vás žene vesele dál. 

Musím uznat, že u nás na Moravě a celkově na Šumpersku jsou pěkně vytvořené cyklostezky, lemující silnice po jedné ruce a po druhé spatříte krajinu, na kterou je radost pohledět. Ale jak říkávají naše moudré mámy už od dětství, KOUKEJ SE NA CESTU! :-)

Velmi oblíbené je u nás středisko v Dolním Bušínově (tzv. jak my místní rodáci tomu laicky říkáme: „bozák“), kde nejen že se nachází wellness centrum, ale současně je okolí doslova poseto spousty chatiček se zahrádkářskými osadami…dětský tábor nedaleko přehrady, ve které je možné spatřit nejen vášnivé plavce, ale také spoustu ryb a živočichů.

Také u horní přehrady jakbysmet najdete místo, kde můžete jen tiše naslouchat ozvěny zpívajících ptáků z bohatých lesů podél vodního toku. Na Bozéňov se každý vrací rád… Je to jedno z mých nejoblíbenějších míst už od dětství, takže vám ho drazí čtenáři vřele doporučuji!

Někdy mám chuť jet delší trasu, tak se vydám na opačnou stranu a vyjíždím ze Šumperka do Králik. Vydávám se na dlouhou cestu, někdy si říkám skoro až odvahy, protože dojet do cíle je už trochu boj samotné se sebou. Ale přece se jen tak nevzdám. Přes převýšení se dostávám na Hambálky, kde si najdu vždy místo k občerstvení a protáhnutí svalů…a i zde se dá ledasco zhlédnout…

Když tuto odvážnou desítky kilometrů dlouhou cestu zdolám, dojedu na cyklostezku, kde se krajina mění snad v tu, kterou by nakreslil sám pan Lada.

Na výletech do Králik mám nejraději krajinu, kam se člověk podívá a vídí jen zeleň a veselé cyklisty. Když zajedete kousek dál, přijedete až k mužskému klášteru na Dolní Hedeč, kde se prudší cestou osetou álejí dostanete až navrchol ke klášteru. Ty výhledy za tu dřinu stojí. :-)

Jízda na kole mi ukazuje stále nové cesty. Neustále mi dodává nápady, kam se ještě podívat a kolik kilometrů spolu ještě zvládneme. MRX se stal mým nejlepším přítelem a vždy mě doveze do cíle, kde čeká zasloužené ochlazení (pro zvědavce nealko samozřejmě). :-))

Chcete se se mnou podívat na další zajímavá místa ? :-)

Lenka Coufalová