„Místní producenti lokálních potravin nám přináší nesrovnatelnou kvalitu oproti velkým řetězcům. Je nám ctí, že můžeme vařit z kvalitních a poctivých surovin, které odebíráme v prvotřídní kvalitě“, uvedla Petra Macháčková, ředitelka školní jídelny v Zábřehu, kde se přednáška s uznávanou výživovou poradkyní konala.

close Od vidlí po vidličku v Zábřehu. info Zdroj: Se souhlasem Petry Kucinové zoom_in Od vidlí po vidličku v Zábřehu.

Součástí akce byla také ochutnávka jídel připravených z místních surovin. Všechny kuchařky se tak mohly přesvědčit, že skvělé, pestré a chutné školní obědy se dají vykouzlit ze surovin, které pěstitelé, farmáři a výrobci produkují za humny. Jejich ceny jsou přitom srovnatelné, ne-li nižší než ty od nadnárodních velkododavatelů.

„Chceme, aby naše děti jedly ve školách co nejlépe. Aby měly na talíři zdravé, chutné a čerstvé potraviny. U nás na Šumpersku jsme přímo u zdroje. Máme tu spoustu farmářů, potravinářů i sadaře. Je škoda, že jejich potraviny často končí v Praze nebo Zlíně a my si sem vozíme jídlo odjinud,“ dodal Radim Sršeň, předseda MAS Šumperský venkov.

Projekt je součástí iniciativy Od vidlí na vidličku, kterou pořádají Místní akční skupiny. Celý program se zaměřuje právě na to, aby se regionální potraviny a suroviny spotřebovávaly přímo v místě, kde vznikají.

Snahou iniciativy je také dostat co nejvíce regionálních potravin do kuchyně školních jídelen. Na Šumpersku mají tradičně dobré jméno například ovocnáři, producenti mléčných výrobků a masa.

Petra Kucinová,
MAS Šumperský venkov