Sejdou se na jižním straně vesnice a projdou celou vsí na druhý konec a zpět za neustálého vydávání hluku svými nástroji. Vždy je čeká celkem osm obchůzek, ve čtvrtek ve 12 a 18 hodin, v pátek v 6, 12, 15 a v 18 hodin.

Zdroj: Youtube

V sobotu v 6 hodin ráno a následně, zpravidla v 9 hodin vybírají odměny dům od domu. Učitel Antonín Vychodil, důležitá postava strupšínské školy a obce, popsal tento zvyk již ve třicátých letech minulého století. A tento zvyk se příliš nezměnil (až na to, že u nás již dlouhou dobu chodívají také děvčata):

„O Velikonocích na Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílou sobotu ráno místo zvonění, chodí chlapci s klapači a hrkači. U kaple se seřadí a zvolený náčelník vede je po vesnici. V sobotu vybírají dárky dům od domu. Dostávají peníze a vajíčka, o něž se rozdělí."

Velikonoční Leština 2022.
FOTO: Tatary upletené, vajíčka namalované. V Leštině se na Velikonoce připravili

Dětem patří naše poděkování za to, že jste se daly dohromady, poctivě splnily svůj úkol, často i v nepříznivém počasí, a vykouzlily úsměvy na tváři nejednoho z nás. Ačkoli chodívá dětí čím dál méně, těšíme se již nyní na další rok!

Pavel Svoboda

Ilustrační foto.
Kyselo, kulajda nebo tvarůžková pomazánka. Pošlete nám své oblíbené recepty