Pochází z Volgogradu a již 20 let působí v Praze. Právě on napsal v ruštině knihu o Františku Skorinovi a vydal ji Pražský lingvistický kroužek. Do Šumperka přijel i jeho předseda Tomáš Hoskovec.

František Skorina kodifikoval běloruštinu. Narodil se v roce 1490 v Polocku v Polsko-Litevské unii, dnes území Běloruska. V roce 1571 nastoupil na český trůn Vladislav II. Jagellonský, syn vládce Unie. Zemřel v roce 1516 a po něm nastoupil jeho syn Ludvík, který zahynul jako bezdětný v bitvě u Moháče. Poté se u nás dostali na trůn Habsburkové, tedy Fardinand I.

Ve skaliskách Poľudnice.
Jeskyně Kamenné mlieko ukrývala poslední zimu války Židy ze Slovenska a Polska

Zřejmě movitější rodina poslala nadaného čtrnáctiletého chlapce na univerzitu v Krakově, už tam četl překlady bible v jazycích různých zemí a toužil ji přeložit do běloruštiny. Později vystudoval lékařství v Padově, bylo mu 22 let. Již tehdy se snaží o tisk běloruské bible v cyrilici.

Skorina během 3 let přeložil, opatřil komentáři a připravil k tisku Starý zákon, ten byl vytištěn v Praze v roce 1517. Další části bible již nestihl vytisknout. Jako žádaná renesanční osobnost byl velmi pracovně vytížený. Ve službách Ferdinanda I. Habsburského pracoval jako zahradník.

Tehdy ještě neexistoval farmaceutický průmysl a lékaři léčili nemocné bylinkami a přírodními metodami. Pro krále založil na Hradě bylinkovou lékárnu a také se synem Královskou zahradu, kde stojí první renesanční stavba na sever od Alp Královský letohrádek Belveder.

Mezinárodní gymnastické závody v ZŠ Sluneční v Šumperku v době předcovidové.
V době předcovidové: Mezinárodní gymnastické závody v ZŠ Sluneční v Šumperku

Například první česká Bible kralická byla vytištěna v jihomoravských Kralicích v 6 dílech až v letech 1579 až 1593. Bible byla šestidílná kvůli obsáhlým komentářům. Vytiskla ji tajně Jednota bratrská jako první bibli přeloženou ne z latiny, ale z původních jazyků – řečtiny a hebrejštiny.

Ve Skorinově bibli se poprvé objevil renesanční portrét samotného autora, což bylo dříve nemyslitelné. Na portrétu sedí namalovaná moucha, v českém výtvarném umění použitá poprvé.

Ředitelka Korunky Luhačovice a Korunky Velké Losiny Veronika Záhorská převzala ocenění.
Ředitelka Korunky Velké Losiny převzala cenu od armádního generála Emila Bočka

Skorina zemřel zřejmě v Praze zřejmě v roce 1572. Jeho jméno nesou v Bělorusku různé instituce a místa, u nás má v Klementinu pamětní desku a sochu v zatáčce Jelení ulice na Hradčanech.

Na přednášce v knihovně vystoupila také členka Běloruského pěveckého spolku Světlana Sudovskaja, ta zazpívala a informovala nás o současné situaci v její rodné zemi sužované diktátorem Lukašenkem pod patronací ruského diktátora Vladimíta Putina.

Lenka Hoffmannová

Žáci ročníku 1973 ze základní školy ze Šatova na Znojemsku na lyžařském výcviku na Labské boudě
RETRO: Sáně, lyže, brusle. Jak jste si užívali sněhu vy?