Okouzlující horská železnice nacházející se na pomezí Moravy a Slezska vás vyveze nejen na nejvýše položenou železniční stanici ve východní části České republiky, ale nabídne také jedinečné výhledy na kopce a údolí Jeseníků, Rychlebských hor a nepřeberné množství dalších zážitků. Připravte se, vlak právě vyjíždí ze stanice.

Cestovní horečka není na místě

Že jste se o výletě dozvěděli na poslední chvíli, vůbec nevadí. Cestování vlakem je dnes jednodušší než kdykoliv předtím. Vaším úkolem je pouze sbalit kufry a zbytek za vás vyřeší aplikace Můj vlak od Českých drah, která vám poskytne komplexní informační servis.

Znáte houby? Opravdu všechny? Podívejte se do naší fotogalerie

Jejím prostřednictvím vyhledáte nejen nejvhodnější spojení, ale zakoupíte také jízdenku a v případě nutnosti vyřídíte také problémy spojené s reklamací a následným odškodněním. Veškerý cestovní stres tak hoďte za hlavu a naplno si začněte užívat dovolenou. Slezský Semmering totiž nabízí nepřeberné množství aktivit pro celou rodinu.

Přes Jeseník a Ramzovské sedlo až na Šerák

První zastávkou je město Jeseník, které je srdcem celé železniční trasy. Pokud se řadíte mezi milovníky historie, můžete zde navštívit například středověkou vodní tvrz s jedinečnou expozicí o čarodějnických procesech, která dozajista nadchne i vaše ratolesti.

Pro zrelaxování jsou vám k dispozici Priessnitzovy léčebné lázně. Ideální je navštívit je poté, co se vrátíte z pěší túry – ať už vás kroky zavedou na Křížový vrch nebo na nedalekou rozhlednu Zlatý Chlum, která vám umožní nahlédnout na vrcholky Jeseníků i za polské hranice.

Nová výstava v IC Hulín a městská hra.
Kam na výlet? V Hulíně si můžete prohlédnout nejen dobové plavky

Slezský Semmering.Slezský Semmering.Zdroj: Karel Smetana, se souhlasemTo však zdaleka není všechno. Slezský Semmering, který se vine horským úbočím, vede také na Ramzovské sedlo, které se nachází v nadmořské výšce 760 metrů a je vůbec nejvýše položenou železniční zastávkou ve východní části České republiky. Odtud se otevírají kouzelné pohledy na okolní hory i do údolí hluboko pod železnicí.

Velkým turistickým lákadlem je především vrch Šerák (1 351 m n. m.), na který se dostanete jednoduše s pomocí sedačkové lanovky.

Železniční trasa je navíc spojena s komiksovým příběhem Aloise Nebela, jehož autory jsou spisovatel Jaroslav Rudiš a kreslíř Jaromír Švejdík.

Lom v Opatovicích na Hranicku.
VIDEO: Přírodní zatopený lom v Opatovicích z ptačí perspektivy. Podívejte se

Příběh je zasazen do zdejšího kraje a předobrazem nádraží se stala malá stanice Horní Lipová, kde mimo jiné najdete malé železniční muzeum s fotografiemi a dalšími zajímavými dokumenty z historie.

Na své si tedy přijde opravdu každý. Stačí jen využít některý z regionálních spojů a spěšných vlaků s přímým spojením z Brna a Olomouce až do Jeseníku.

Banner ženyZdroj: Jan Lakomý