Památník zejména ilustrátora Adolfa Kašpara dnes stojí na protější straně ulice, vzniklo tak spolu s galerií venkovní kulturním centrum.

Dlouholetý starosta Bludova Pavel Ston spolu s Ivanem Fílou a architektem nového prostoru za doprovodu dechové hudby si slavnostně přiťukli ke zdaru Galerie.

Ve venkovní galerii se představuje menší část fotografií, další soubor je k vidění v kinosále Kulturního domu Bludov.

Ve velkém sále Kulturního domu se poté konala Sousedská oslava konce léta, tedy společenské setkání nejen Bludováků s hudebním doprovodem skupiny Kareta.

Ivan Fíla je český filmový režisér, producent a scenárista. Narodil se v Praze 24. prosince 1956. V roce 1977 emigroval do Německa, kde na Filmové fakultě v Kolíně nad Rýnem vystudoval režii a scenáristiku.

Fíla začal natáčet dokumentární a krátké filmy a pracoval také jako fotograf v Hongkongu a New Yorku. V roce 1996 debutoval hraným filmem Lea, který měl premiéru na Benátském filmovém festivalu, kde vyhrál cenu OCIC.

Film mu otevřel cestu do Hollywoodu, kde Fíla na pozvání Stevena Spielberga napsal pro Studio DreamWorks a producentku Wendy Finerman (Forrest Gump) scénář The Betty Schimmel Story.

Jeho další film Král zlodějů měl premiéru v roce 2004 na Moskevském mezinárodním festivalu. Fílův scénář vyhrál „Prix d'Or“ za nejlepší evropský scénář, tak jako čtyři České lvy.

Film Král zlodějů byl slovenskou nominací na Oskara v kategorii zahraniční film, kde se dostal do užšího výběru nejlepších 9 filmů.

Vedle hraných filmů natočil Fíla dokumentární filmy Margarete Buber-Neumann – Německý osud, Kroky v labyrintu, Václav Havel – Česká pohádka, Hitler – Vyděrač, Mlha, Joschka Fischer a další.

Fíla momentálně připravuje český film Den štěstí, volně inspirovaný životem zpěváka Petra Nováka a jeho manželky,herečky Evy Jakoubkové.

V mezinárodní koprodukci také chystá anglicky mluvenou komedii Bella Luna. Hlavní úlohu má hrát americká herečka Sharon Stone.

V roce 2018 vydal román Muž, který stál v cestě inspirovaný životními osudy komunistického politika Františka Kriegla, který jako jediný člen unesené delegace v srpnu 1968 odmítl podepsat tzv. Moskevské protokoly po okupaci Československa.

V roce 2019 Český rozhlas Plus odvysílal audioverzi knihy, přičemž Fila chystá také filmové zpracování příběhu.

Lenka Hoffmannová