Michaela Drozdová (na fotkách v černé bundě) je spoluzakladatelka a cvičitelka v PES PRO TEBE, kde se již od roku 2005 věnují výcviku vodicích psů pro osoby s postižením zraku, asistenčních psů pro osoby s tělesným, mentálním nebo kombinovaným postižením a od roku 2015 i detekčních psů pro osoby s onemocněním Diabetes mellitus I. typu. Pražské občanské sdružení je členem mezinárodní asociace ADI (Assistance Dogs International) na pozici "Kandidát" a připravují se na proces akreditace.

Michaela Drozdová bydlí v Zábřehu na Moravě. Už od střední školy se zabývá sportovní kynologií. Při ročním pobytu v Anglii měla možnost navštěvovat výcvikové centrum vodicích, asistenčních a canisterapeutských psů v městečku Bracnell. Tehdy ji tento výcvik více než uchvátil, a proto se hned po návratu zajímala o organizace zabývající se tímto výcvikem.

Požádala o možnost předvychovat pro organizace PES PRO TEBE štěňátko. Za krátkou dobu si už domů vezla malý černý uzlíček, který se jmenoval Eshly. Je to dnes už dospělá, nádherná a velice šikovná fena labradorského retrívra, která doprovází svou nevidomou paničku a dělá jí obrovskou radost.

Pokud se občas objevíte v Zábřehu na Moravě, Šumperku, Mohelnici nebo Olomouci a jeho okolí, můžete Míšu potkat na ulici přímo pří výcviku čtyrnohého chlupáče v bílém postroji. Od roku 2003 se občas objeví i na některé ze základních škol v Zábřeze. Tam provádí ukázky výkonu vodicích a asistenčních psů a snaží se dětem říct něco málo o chování a reakcích psů a o tom, jak by se měly k pejskům chovat. Zkouší si nacvičit pár způsobů prevence a ochrany proti případnému napadení člověka agresivním psem.

Ve výcviku se nyní připravují tři zlatí retrívři - budoucí asistenční fenka Joy pro Claru, budoucí asistenční-canisterapeutický pes Izzy pro Pavlíka a budoucí vodicí pes Arnie pro Katku. Ve výcviku na vodícího psa je také černý labradoodlí fešák Tony.

Náklady na výcvik asistenčních psů jsou financovány z prostředků poskytnutých Ministerstvem práce a sociálních věcí (v roce 2017 a 2019), nadacemi, nadačními fondy, firemními a individuálními dárci. Do pomoci s financováním chodu organizace se můžete zapojit i vy příspěvkem na sbírkový účet 2300402481/2010 nebo přes darovací platformu Darujme.cz.

Lenka Hoffmannová