Procházka na Gibraltar

Vyznavači cestování, dobrodružných zážitků či exotických destinací si na podzim opět přijdou v zábřežském biografu na své. Postupně zavítají do Gruzie, na Galapágy či na Kubu.Cyklus cestovatelských přednášek však zahájí vyprávění o tom, jaké to je dát výpověď v práci a vyrazit pěšky na půlroční cestu dlouhou více než tři tisíce kilometrů. O tom všem přijede ve čtvrtek 15. září do kina Retro vyprávět rodák z nedaleké Líšnice, dobrodruh Adam Trýb.

Ten svou pěší cestu za svobodou zakončil až na legendární Gibraltarské skále. Na přednášku se začátkem v 17 hodin je vstupné dobrovolné.

Zábřežský jarmark

Pestrou programovou nabídku a možnost příjemného strávení celého dne opět nabídne tradiční Zábřežský kulturní jarmark, který se za podpory města uskuteční v sobotu 17. září v okolí kulturního domu.

Kromě řady hudebních a tanečních vystoupení na hlavní scéně nabídne také EKO scénu před gymnáziem nebo pestrý doprovodný program určený zejménapro děti.

Dospělí návštěvníci se mohou těšit na bohaté občerstvení, včetně několika druhů kvalitního burčáku. Hlavní letošní změnou bude absence lunaparku na parkovišti u stadionu,část atrakcí, na které zde byli návštěvníci jarmarku zvyklí, se z důvodu stavebních prací přesune na Masarykovo náměstí.

Hlavní scénu vedle kulturního domu obsadí od desáté hodiny ranní zábřežský dechový orchestr a poté domácí folkové duo Zakafy. Po poledni se na pódiu představí spontánní dívčí kapela NaBoso, která nedávno excelovala na mohelnickém FolkFestu.

Odpolední hudební blok bude patřit nejprve kapele BroumBand, jejíž energický projev vychází z tradic tvrdého rock´n´rollu, a pak rockové skupině Sammael. Jarmareční produkce vyvrcholí po dvacáté hodině hudební a světelnou show s největšími hity německé metalové legendy Rammstein.

Dění na hlavní scéně doplní svým vystoupením několik mažoretkovýcha tanečních skupin. Zajímavým zpestřením bude westernová show mistra biče Jana Betlacha s ukázkami lasování a ovládání honáckého biče.Pro návštěvníky akce bude připravena také tradiční nabídka nejrůznějšího jarmarečního zboží, možnost prohlídky nových modelů automobilů značek Škoda, Renault či Dacia, prezentace zábřežských firem nebo výstava drobného hospodářského a exotického zvířectva před kulturním domem.

Zejména děti budou moct zamířit na oblíbené projížďky vsedle shetlandských poníků, stanoviště Domu dětí a mládeže Krasohled nebo zábřežské hlídky Royal Rangers. Nezvyklé zážitky nabídne dětem všeho věku také letošní novinka –taneční scéna klubu sportovního tance QUICK Olomouc.

V souvislosti s pořádáním jarmarku dojde už od poledne 16. září k uzavírce prostoru mezi kulturním domem a prodejnou Denali a od časných ranních hodin 17. září k úplné uzavírce části ulice ČSA a celého náměstí Osvobození. Uzavírka a objížďky budou označeny dopravním značením. Po dobu uzavírky nebude obsluhována autobusová zastávka na nám. Osvobození, zastávka u polikliniky bude přemístěna na ulici Bezručova.

V Barborce zahraje Štěpán Rak

Na mimořádnou kulturní událost, sólový recitál světoznámého kytarového virtuosa,skladatele a profesora Akademie múzických umění Štěpána Raka, pozve cyklus Bravo Zábřeh v neděli 18. září do kostela sv. Barbory.

„Profesor Rak je držitelem mnohavýznamných ocenění, má za sebou řadu jedinečných a veleúspěšných vystoupení po celém světě a je osobností, která si své posluchače dokáže podmanit strhujícím interpretačním mistrovstvím,“ stručně vystihl interpreta, který zahájí podzimní cyklus koncertů klasickéhudby, jeho dramaturg Martin Hroch.

Koncert Štěpána Raka, jehož pětiprstá kytarová technika se stala legendou, začne v obvyklých 16 hodin. Vstupenku lze v předprodeji poříditza zvýhodněnou cenu 120 korun, držitelé karty Bravo mají třicetikorunovou slevu, děti vstup zdarma.

Autor: Zdeněk David