„Pomoc spočívá ve zhotovení patchworkových bloků s motivem stromu jako symbolu domova a naděje, což bylo přání našich kolegyň z Austrálie. Ty pak jednotlivé kousky sešijí a vytvoří z nich přikrývky pro lidi, kteří jsou nejvíce postiženi obrovskými požáry,“ vysvětluje smysl této akce Zdeňka Pěkná z patchworkového klubu Střediska volného času DUHA Jeseník.

Šest jeho členek vytvořily během krátké doby patnáct obrazců, přitom každý z nich představuje zhruba dvě až tři hodiny práce. V pondělí 10. února už zamíří do Austrálie, bezplatnou přepravu zajistila další patchworkářka z České republiky.

„Každý pomáhá, jak může. Hotové výrobky si lze prohlédnout na facebookových stránkách organizace, která přišla s myšlenkou, jak mohou šikovné ženy přispět ke zmírnění následků živelní pohromy,“ dodává Zdeňka Pěkná.

Výrobky putují k protinožcům ze všech koutů světa, například z Francie, Kanady, USA, Anglie a Itálie.

Patchworkářky ze SVČ DUHA se již několikrát zapojily do dobročinnosti, v minulosti třeba vytvořily deku, jež se vydražila za pět tisíc korun. Výtěžek byl pak věnován rodině na Jesenicku, kterou postihla blesková povodeň. Také šily deky pro děti z místního dětského domova. Ani teď však jejich ruce nezahálejí, připravují dalších dvacet zavinovaček do jesenické porodnice. Ta již dříve obdržela od těchto žen peřinky a háčkované čepice pro miminka.

„Děláme to z lásky a těší nás, že naše výrobky rozdávají lidem radost,“ uzavírá za klub patchworkářek SVČ DUHA Jeseník Zdeňka Pěkná.

Autor: Richard Kapustka