Určitě se ptáte, kde vznikl tenhle nápad. „Když jsem před pár lety bydlel v Hrabišíně, měli jsme byt blízko večerky, kde se scházely skupiny sociálně slabších lidí. Přes otevřené ventilačky nám neustále šel kouř z cigaret do bytu a smrdělo to tam. Zkoušel jsem se s nimi domluvit, ale absolutně mě nerespektovali. Byl jsem naštvaný, bylo před Vánoci, a tak mě napadlo, že zkusíme pozitivní motivaci“, vzpomíná Honza Fiala.

„Den před Štědrým dnem jsem vyšel ven a říkám: „Tak pánové, uděláme dohodu. Kdo z vás má zítra doma řízek a salát? Ze šesti lidí zvedl ruku jeden s tím, že mu rodiče vozí 25. prosince zbytky.“

To mě docela zasáhlo. „Připravím vám štědrovečerní večeři a vy si dáte pozor na to kouření pod našimi okny, OK?“ „Jasně“, odpověděli.

Z Potštátu na Hermesův mlýn a Čermnou.
VIDEO: Zimní výletování aneb Z Potštátu na Heřmánky a Čermnou

Další den tam místo šesti lidí stálo asi deset chlapů v řadě za sebou zhruba dva metry od našeho okna. Nekouřil nikdo!

„V 18:00 jsem otevřel okno z kuchyně a se santovskou čepicí na hlavě jsem začal vydávat řízky a salát. Když jsem viděl ty šťastné hladové chlapy, kteří si zažili v životě tolik trápení, úplně mě ten pocit štěstí také zaplavil. Tehdy jsem se rozhodl, že každé Vánoce udělám radost někomu, kdo na luxus ve formě štědrovečerní večeře nedosáhne.“

V druhém roku Honza Fiala zase usmažil kopu řízků a nachystal bramborový salát. Projížděl Šumperk křížem krážem, ale potkal pouze deset lidí, kterým mohl štědrovečerní večeří vykouzlit úsměv na tváři.

Znovu spolu rozdávalo v Šumperku řízky a salát lidem bez domova.Znovu spolu rozdávalo v Šumperku řízky a salát lidem bez domova.Zdroj: Tomáš Viktořík, se souhlasem

Proto se rozhodl, že letos celou akci důkladně připraví a zapojí do ní i kolegy Tomáše a Pavla. Oslovili také provozovatele ubytoven Radka, který s nápadem souhlasil a podpořil ho. Radek se sám akce zúčastnil.

Díky tomu mělo letos daleko víc lidí plný žaludek a úsměv na tváři. Předčasná štědrovečerní večeře, která se rozdávala na dvou místech, byla 23. prosince. Nejdřív na parkovišti před Moravanem a pak na parkovišti před Korzem.

Křest knihy Miroslava Kobzy Králický Sněžník a zlatá údolí jeho stínu ve Starém Městě.
Ve Starém Městě pokřtili knihu Miroslava Kobzy o Králickém Sněžníku

Celkem kluci z projektu Znovu spolu rozdali 50 štědrovečerních večeří! Tým projektu Znovu spolu potěšilo, kolika lidem dokázal zaplnit žaludky. Je radost vidět, že si lidé umí pomáhat a myslí i na ty, kteří nemají v životě štěstí.

Honza Fiala celou akci ukončil slovy: „Pomáhejte druhým. I taková maličkost, jako jsou řízky, kterou berete jako samozřejmost, zahřeje lidi u srdce. Budeme rádi, když se k nám příští rok přidají dobrovolníci, ať zvládneme udělat radost ve více městech.“