Hygienická stanice hl. m. Prahy podle ředitelky Zdeňky Jágrové - podobně jako některé nemocnice zkraje letošního roku - čelí kvůli šíření nových variant viru SARS-CoV-2 velkému náporu. Zaměstnanci pracují 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Také proto bývá naprostá většina pozitivně testovaných kontaktována hygieniky do 24 hodin. Jenže mnoho lidí ignoruje příznaky covidu, někteří nakažení ze strachu o práci nezůstávají v izolaci, objevují se i případy, kdy osoby s pozitivním testem hygienické stanici nenahlásí, s kým se setkaly.

„My se snažíme vždy s těmi lidmi domluvit, ale když nám napíší, že poslední kontakt byl na Marsu a vrátili se z Marsu, tak tam už se příliš domluva nedá uskutečnit,“ popsala současnou praxi Jágrová v rozhovoru pro web iRozhlas.cz. Šéfka pražské hygieny navíc uvedla, že pokud počet pozitivních případů překročí určitou hranici, „trasovači“ v call centrech (i přes pomoc armády) přestanou stíhat.

Na ombudsmana se mohou Pražané obracet prostřednictvím emailové adresy ombudsman.trasovani@praha.eu, na které budou moci nahlásit případy selhání systému trasování. Každý případ bude následně prošetřen.

„Pravidelné testování a rychlé trasování v kombinaci s dodržováním 3R (roušky, ruce, rozestupy) – to jsou kroky, které nám pomohou zvrátit katastrofický scénář, k němuž nyní směřujeme. Chceme udržet rychlost i při narůstajícím objemu testování a zhoršující se epidemické situaci. Vedle toho Praha zaplatí zřízení takzvaného ombudsmana trasování,“ odůvodnila krok magistrátu radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě). Celkové finanční náklady jsou 600 tisíc korun.

Právě nová funkce má pomoci k tomu, aby se zvýšila důvěra lidí v práci hygieniků. Ombudsman má pomoci také k efektnějšímu systému trasování. Občané totiž záměrně nespolupracují například i kvůli rozdílnému přístupu jednotlivých krajských (nebo obvodních) stanic v nařizování karantény.

Třeba pokud se v mateřské či základní škole objeví pozitivně testované dítě či pedagogický pracovník, někdy putuje do izolace jen člověk s koronavirem, někdy celá třída, jindy hygienici zavřou celou školku či školu. Nebo tak musí raději učinit místní starosta. Velmi často suplují práci hygieniků zodpovědní rodiče. Od čtvrtka navíc nebudou muset do karantény očkování nebo ti, kteří covid-19 prodělali v posledních třech měsících a nemají příznaky.

Povinné respirátory FFP2 lidé seženou v lékárnách.
PŘEHLEDNĚ: Kde jsou povinné respirátory, jaké je nutné mít a neplatit pokutu

Nejasnosti však panovaly, než bylo toto vládní nařízení vydáno, ohledně dodržování karantény v případě zahraničních cest či setkání s nakaženými při nošení roušek nebo respitárorů v místnostech s vysokými stropy. Známým případem je třeba premiér Andrej Babiš (ANO), kterému už dříve udělila ředitelka Jágrová výjimku. Také kvůli Babišovi a spol. a dalším negativní zkušenostem převládá ve společnosti pocit, že „trasování nefunguje“ a „hygiena nestíhá“.

„Ale data z monitoringu trasování ukazují, že tomu tak není – 85 % z pozitivně testovaných občanů kontaktuje hygiena do 24 hodin, stejně tak 95 % jejich rizikových kontaktů,“ tvrdí mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle Johnové pak pocit Pražanů, že trasování selhává přispívá k tomu, že s hygieniky nespolupracují. „A systém pak skutečně nefunguje. Zlepšení reputace trasování je proto v zájmu Pražanů a celé společnosti,“ myslí si radní.

Jágrová: Ombudsman přispěje k porozumění mezi občany a hygieniky

„Ombudsmana uvolní kapacity našich zaměstnanců pro trasování a pomůže veřejnosti vysvětlovat principy a metody práce hygieniků. V běžném provozu může docházet k některým nedorozuměním. Ombudsman trasování tak bezesporu přispěje ke zvýšení vzájemného porozumění mezi občany a hygieniky. Jeho hlavním posláním bude úsilí o zajištění bezproblémové komunikace mezi zúčastněnými stranami například při řešení obsáhlejších dotazů, stížností či žádostí nezávislou, klidnou a laikům srozumitelnou formou,“ uvedla ředitelka pražské hygienické stanice v tiskové zprávě.

Telemarketing, prodej po telefonu, call centrum - ilustrační foto
Levnější energie? Půjčky? Ne, volá hygiena. A covid pozitivní nezvedají telefon

Podle Jágrové i díky Babišově menšinové vládě a ministerstvu zdravotnictví, v jehož čele se vystřídali tři nominanti hnutí ANO, podařil za poslední rok „obrovský pozitivní vývoj, co se týče radikálního zvýšení digitalizace a informačních technologií do práce hygieniků“. Státní organizace po dlouhodobé spolupráci s vedením metropole nyní získala od magistrátu také finanční prostředky.

„Lidé by se neměli bát poctivě hlásit všechny své kontakty k trasování a předcházet tak šíření onemocnění covid-19 zejména teď, když se Českem šíří velmi infekční mutace,“ apeloval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Radní Johnová doplnila: „Velmi bych chtěla poprosit všechny obyvatele hlavního města, aby brali vážně situaci, nechodili mezi lidi, pokud to není nutné, testovali se a spolupracovali s hygienou při trasování.“