Podle původních plánů menšinové vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), která spoléhá na podporu komunistické strany, měla polní nemocnice v Letňanech sloužit hlavně pro doléčení pacientů s infekční virózou covid-19. Z některých přetížených zdravotnických zařízení v hlavním městě (nebo krajích) sem mohli putovat rovněž lidé s mírným průběhem onemocnění, aby neblokovali lůžka pro osoby ve vážném stavu.

Místo toho necelé dva týdny před vypršením smlouvy s vlastníkem PVA EXPO Praha, firmou miliardáře a politika Pavla Sehnala (ODA), zde probíhá kurz pomocného personálu ve zdravotnictví. Díky tomu stovky vojáků vyrážejí pomáhat do nemocnic nebo domovů sociálních služeb.

„Doufáme, že nebude potřeba. Ale musíme ji udržovat připravenou,“ tweetoval o záložní nemocnici na začátku listopadu oficiální účet Armády ČR. Do Letňan se přijely podívat rovněž týmy britských a amerických zdravotníků, které český stát požádal o pomoc při zvládání covidu.

Výcvikové středisko místo nemocnice

Armádní příslušníci navozili postupně do výstavních hal 330 tun vybavení. Záložní nemocnice disponuje 500 lůžky (z toho deset je určeno pro intenzivní péči), operačními sály, laboratořemi včetně špičkových přístrojů. S přípravami vojákům pomáhali například i pražští hasiči. V případě aktivace zařízení by personál tvořilo 248 vojáků (z toho 25 lékařů), kteří budou pracovat v třísměnném provozu.

Pacienti s covidem zaplňují lůžka nemocnic. Ilustrační foto.
Pražské nemocnice zatím epidemii zvládají. Na případný nápor jsou připraveny

Exministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), který po známém skandálu na Vyšehradě rezignoval, předpokládal spuštění 10. listopadu. Jenže ani více než týden po termínu neslouží areál jako nemocnice, ale vzniklo tu výcvikové středisko.

Blatný, Prymulův nástupce ve funkci, se nechal slyšet, že i přes zlepšený vývoj epidemiologické situace by měly Letňany fungovat dál. Ve středu jeho vládní resort Novinkám informaci potvrdil. Podle informací Pražského deníku je jedním z důvodů stále vysoký počet lidí na JIP.

Zprávu o prodloužení kontraktu následně sdělila na dotaz médií také Nemocnice Na Bulovce, která má provoz záložního „lazaretu“ na starosti, i když ředitel Jan Kvaček před časem Impulsu řekl, že do Letňan nemůže poslat „své“ lékaře a sestry. Dříve se navíc objevily neshody, kdo má vlastně definitivně o pokračování rozhodnout.

Další desítky milionů pro Sehnala?

Podle mluvčí nemocnice Mirky Kátrikové má smlouva výpovědní lhůtu 21 dní. Dosud stál pronájem 26,6 milionu korun včetně DPH. Pokud by částka v případě opce byla stejná, inkasoval by podnikatel Sehnal zhruba dalších 40 milionů čistého.

„Podle vývoje epidemiologické situace může ministerstvo zdravotnictví o ukončení záložního zařízení rozhodnout kdykoliv během této doby, a proto je přesnější uvádět celkovou denní sazbu nájemného, která je 592 658 korun včetně DPH. Za celou dobu prodloužení od 1.12.2020 do 28.2.2021 (90 dnů, pozn. red.), ke kterému ale vůbec nemusí dojít, by tedy nájemné činilo 53 339 220 korun včetně DPH,“ řekla mluvčí Bulovky Pražskému deníku.

Novináři si mohli 22. října 2020 prohlédnout výstavbu polní nemocnice v pražských Letňanech.
Výstaviště za náklady, O2 arena zdarma. Jak se boháči „trumfují“ kvůli nemocnici

Czech Army & Defence Magazine na webu obhajoval, proč armáda zvolila pro zřízení polní nemocnice právě Letňany, když například O2 arenu i se sousedním kongresovým centrem O2 universum nabízel nejbohatší Čech Petr Kellner zdarma a když obdobné zařízení v Brně vyšlo levněji.

Klíčovým důvodem jsou temperované prostory výstaviště. „Díky poměrně snadnému vytápění lze udržovat v halách stálou, příznivou teplotu. A to je právě pro pacienty velmi důležité. Výkyvy teplot v případě oslabeného organismu jsou nebezpečné a rekonvalescenci rozhodně nepomohou,“ píše se v textu. Haly jsou navíc oddělené a Letňany mají dobrou logistickou oblužnost. Autor dodává, že Sehnal nabízel výstaviště už na jaře a Kellner přišel s nabídkou až v době, kdy už se materiál vozil do PVA EXPO Praha.

Každopádně vznik polní nemocnice v Letňanech už od počátku vyvolává u někoho – včetně odborníků – pochybnosti. Mnozí za celým projektem vidí jen další Babišovo líbivé PR.

Stomatolog a bývalý člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler, jehož názory na část veřejnosti působí jako rudý hadr na býka a jenž se neshodne se spoustou kolegů z medicínského prostředí na „míře paniky“ a opatřeních vytvářených kvůli onemocnění covid-19, na twitterovém účtu v pondělí napsal, že „lidi tahle nemocnice vyděsila k smrti, mysleli, že nastává konec světa.“

Primářka z Bulovky: Neděsme lidi

Šmucler pak v nadsázce dodal, že by jako „uvolnění“ strachu mohla TV Nova na místě natáčet Ordinaci v Letňanech. Prezident České stomatologické komory už vážněji navrhuje, aby se nemocnice vrátily k plánovaným vyšetřením a operacím při zachování – byť menší – rezervy pro pacienty nakažené koronavirem. Například v Praze je kapacit dostatek.

V podobném duchu mluvila na konci října Hana Roháčová, primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce. Její rozhovor pro deník Právo byl opatřen titulkem „Neděsme lidi, covid zvládáme“. Přečtení doporučila také oficiální facebooková stránka Bulovky. „Zdravotníci se musí chovat racionálně a být připraveni, že nápor nemocných zvládnou,“ řekla tehdy mimo jiné primářka Roháčová.

Snad příznivý trend poklesu pozitivně testovaných i počtu hospitalizovaných vydrží. A místo nemocnice se budou v Letňanech konat příští rok zase veletrhy a jiné akce, jak si přeje majitel Sehnal.

Otevření obchodů 18.listopadu 2020 s omezením počtu zákazníků na jednoho na 15 m² v České Lípě.
Omezení až do Vánoc? Vládní tabulka je podle expertů tvrdá