Milion chvilek 22. března zaplnil „Staromák“ kříži jako vzpomínku na více než 25 tisíc lidí, kteří podlehli infekční viróze covid-19. Akci nazvali „Vláda zmařených životů“ a premiéru Andreji Babišovi (ANO) předseda spolku Benjamin Roll poslal otevřený dopis. Náměstí měli dobrovolníci ještě týž den zase uklidit. Magistrátní radní se však ihned rozhodli, že kříže umyje až déšť.

Pietní místo za oběti covidu vzniklo na Staroměstském náměstí v Praze.
Křížky zaujaly i v zámoří. Na „Staromáku“ truchlící přidávají vzkazy a modlí se

Když však denně chodí do centra metropole několik pozůstalých zapalovat svíčky, nosí sem květiny, modlí se nebo jen v tichosti vzpomínají, oznámil magistrát, že pietní místo ze Staroměstského náměstí nezmizí ani po Velikonocích. „Původní iniciativa přerostla v něco, co aktuálně naše společnost velmi potřebuje – pietní místo pro společně sdílenou bolest a společně budovaný soucit,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Vít Hofman v tiskové zprávě.

„Děkujeme občanům a jejich iniciativám, že vytvářejí pro nás všechny čas a místo pro zastavení, ohlédnutí a zhmotnění smutku. Málokdy se něco tak dotýká doslova všech. Rádi bychom proto umožnili, aby si lidé i nadále mohli památku zesnulých v důsledku onemocnění covid-19 připomínat. Proto jsme hledali způsob, jak pietní místo na Staroměstském náměstí udržovat v důstojné podobě,“ dodala Milena Johnová (Praha sobě), radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.

Kříže za oběti onemocnění covid-19 na pražském Staroměstském náměstí v pondělí 22. března 2021.
Staroměstské náměstí zaplnily kříže. Policie řeší nelegální protivládní nápis

Během středečního odpoledne proto po domluvě s vedením Milionu chvilek skauti a skautky uklidili uvadlé květiny a vyhořelé svíčky. Všechny zachovalé smuteční artefakty shromáždili na jednom místě, kam lidé mohou i dál přicházet sdílet svůj žal. Venkovní pietní místo však trpí aprílovým počasím.