V podobných případech jistá převýchova postrádá smysl. Jenže tady facka od trenéra Garetha Southgatea evidentně prospěla. A to ve velkém. V listopadu se Foden po odpykání trestu vrátil zpět do sestavy a odstartoval hotové tsunami. Ve svých jednadvaceti letech táhne anglickou reprezentaci a patří mezi největší klenoty nové éry. 

Mount, Grealish, Sancho a právě Foden. Všechna tato jména budí obrovský respekt jen při pouhém pohledu. Dravé mládí, které má anglický národ přivést zpátky na fotbalový trůn. Zelenáč z Manchesteru City se lecčím od ostatních liší. Třeba už jen svým pohnutým začátkem.

Kapitán Manchesteru United Harry Maguire u řeckého soudu.
Ďábel na Euru. Anglická fotbalová hvězda se na dovolené porvala a uplácela

Psal se devátý měsíc roku 2020 a svěřenci kouče Southgatea odjížděli na další reprezentační sraz. Tentokrát sebou nabalili nové, za to velmi žhavé zboží. Mladíci Foden s Greenwoodem (naděje konkurenčního United) měli přinést do kádru patřičný náboj.

Pozápasové oslavy 

Ten přinesli, o tom žádná. Greenwood se dokonce blýskl gólem, jenže kluci si velkou část své energie nechali na pozápasové oslavy. Na Islandu řádil koronavirus, ale to mladým teenagerům nedělalo žádný problém.

Podle islandského deníku DV si útočník United domluvil schůzku s jednou tamější modelkou. Jenže ona dáma nedorazila sama. A to zahrálo do karet rovněž Fodenovi, který o ni údajně projevil zájem. Jen pro upřesnění, na mladíka z Etihad Stadium doma čekala manželka s dvouletým dítětem.

Dvě islandské panenky se zkrátka přišly pobavit. A nedělalo jim nejmenší problém vytáhnout mobilní telefony a celému světu se pochlubit.

„Neuvědomila jsem si, co dávám na internet. Navíc jsem netušila, že už má dítě a je ženatý,“ kála se jedna z blondýnek. Rozum tehdy evidentně nechaly na hotelové chodbě. A to Angličané možná už na letišti v Londýně.

Raheem Sterling
Vražda otce, pak čistil záchody. Tragédii Sterlingovi připomíná samopal na noze

Ale jak to celé prošlo? Oba fotbalisté prý byli domluveni s hotelovým personálem, kterému měli následně poslat velice štědrou odměnu. Být tam místo mladých hříšníků ostřílený zadák Tomáš Ujfaluši, jistě bychom se dočkali památné věty o tom, že nic neplatil a částka nesouhlasí.

Vyhazov a tučná pokuta

Nad ránem bylo v Rejkjavíku veselo. Jen pár metrů dělilo Anglii kvůli koronaviru od zrušení následujícího zápasu. „Kdyby ti kluci ráno posnídali s týmem, mohlo dojít k velkému problému,“ řekl tehdy trenér Southgate. A ten, když se ráno probudil, nevěřil vlastním očím.

Pro bujaré mladíky to znamenalo velký problém. Kromě okamžitého vyhazovu z reprezentace na ně čekala i tučná pokuta 1360 liber za porušení pravidel. Nebojte, tahle částka už prý souhlasí.

Jenže neuběhly ani tři měsíce a Foden byl zpět. Vrátil se srovnaný a silnější. Na hřišti je nezastavitelný a táhne anglickou ofenzívu. Žlutá karta mu prospěla. Nyní si brousí zuby nejen na českou obranu, ale i na první velký reprezentační úspěch.