Na ostrý debut na nové pozici si však kvůli odložení začátku soutěže bude muset počkat. „Nevím, jaké myšlenkové pochody k tomu trenéra vedly. Zpočátku jsem nevěděl, kde se pohybovat, ale už jsem získal sebevědomí,“ popisuje pro Deník fotbalista s nevyčerpatelným fyzickým fondem.

Co se všechno změnilo za sedm let vašeho působení v Šumperku?

Je toho hodně. Zažil jsem čtyři trenéry a proměnil se téměř celý kádr. Když jsem před lety přišel, patřil jsem spíše k mladší polovině hráčů. Z toho týmu, zůstal jen brankář Martin Kreizl a Mira Podhorný. Mezitím starší hráči odcházeli a já jsem nejstarší hráč týmu.

Přibližte nám, jak se měnili trenéři?

Prvním byl Zdeněk Strouhal, který nás vedl postupovou sezonu v krajském přeboru. Byl spíše starší škola. Měl svoje kvality, ale strávili jsme s ním málo času, protože po pár neúspěšných zápasech v divizi odstoupil. Potom nás převzal Bohdan Hecl a od první chvíle dával do trénování strašně moc energie. Chtěl něco změnit, často obměňoval tréninky a dovedl nás ke Goflexu, což nás posunulo dopředu a spolupracujeme s ním dodnes. Celkově si s námi zažil pár dobrých sezon, ale také sezony, kdy nám po podzimu hořela koudel u prdele. Nakonec jsme boj o záchranu vždycky zvládli. Pár týdnů nás ještě při jeho absenci vedl Petr Strnad.

Jakub Kindl
Jakub Kindl skončil v Německu, vrátí se do extraligy?

Na začátku této sezony vás převzal Zdeněk Opravil, který dříve působil jako asistent Bohdana Hecla, jak jej vnímáte?

Kromě asistenta u nás vedl ještě nějakou dobu šumperský dorost. Celkově neměl moc zkušeností s trénováním, ale byl to ligový hráč, takže má fotbalových zkušeností mnoho. Díky tomu se nám snaží vše vysvětlit z hráčského pohledu. Tímto je jeho trenérský rukopis charakteristický. Od svého nástupu docílil svou ctižádostí a disciplínou lepšího postoje většiny jedinců k zodpovědnosti k týmu, klubu a výsledkům. Jak trenéra Hecla, tak Opravila velice respektuji.

Jak se změnil herní projev s jeho příchodem?

Pod trenérem Heclem jsme na tom byli fyzicky velmi dobře a soustředili jsme se na zvládnutí defenzivní činnosti a brejkové situace. Naopak trenér Opravil nám od prvopočátku vštěpuje útočný křídelní styl. Ten je velmi fyzicky náročný. Momentálně máme problém proměňovat šance a v tom případě nemůžeme být úspěšní. Já věřím a cítím, že si to vše sedne a my se budeme pohybovat v horní polovině tabulky. Trenér nás od začátku připravoval na to, že budeme dostávat o něco více gólů, ale o hodně více jich budeme i dávat. Oba nás posunuli a jsou to osobnosti, které respektuji.

I z vás se stal více útočný hráč. Pamatuju si vás jako obránce, teď je z vás křídlo. Jak k tomu došlo?

Od začátku angažmá jsem hrál jen beka. Nevím, jaké myšlenkové pochody trenéra Opravila přiměly k tomu, aby mě v zimní přípravě posunul na křídlo. Je možné, že to bylo prostě z důvodu momentálního nedostatku hráčů na pozici.

Jak jste si na změnu zvykal?

začátku to pro mě byla změna a necítil jsem se na tomto postu úplně dobře. Nevěděl jsem, kde přesně se mám pohybovat a byl jsem z toho nervózní. S postupem času se to zlepšovalo, dostával jsem se do šancí a získával sebevědomí. Pomohlo mi i to, že jsem vstřelil pár gólů v přípravných utkáních, což se mi z pozice beka dlouho nedařilo. V konečném důsledku jsem s touto pozicí spokojen. Pokud to mohu porovnat z jiného hlediska, tak pozice obránce byla fyzicky náročnější.

Na mistrovský zápas si teď musíte delší dobu počkat. Jak trénujete, když to nejde kvůli omezením vlády s týmem?

Snažím se dodržovat tréninkový režim ve stejném smyslu, jak tomu bylo, než se tréninky přerušily. Pondělí mám kruhový trénink, ve středu silový trénink a v pátek výběh. Je potřeba se udržovat alespoň třikrát týdně, protože nikdo neví, kdy tato situace skončí a po tak dlouhé zimní přípravě by bylo nesmyslné se na vše najednou vykašlat a všechnu tu dřinu hodit do koše. Také už nejsem nejmladší a je potřeba se o tělo více starat, co se týče regenerace a protahování.

Na co z vašeho angažmá vzpomínáte nejraději?

Určitě na všechny závěrečné (směje se). Bude to sezona 2017/2018, kdy jsme bojovali o čelo tabulky divize D a nakonec jsme skončili pátí. Bohužel se ten rok škaredě zranil Daniel Španihel.

Petr Matěj
Matěj: Povstali jsme z mrtvých, nechali tam kus zdraví, ale k ničemu to nebylo