Domácí ještě byli rozehřátí ze středečního pohárového duelu s Uničovem, kterému těsně podlehli. I když jako první zahrozilo HFK, Šumperští na sebe nenechali dlouho čekat. V 16. minutě uháněli tři na dva, o chvíli později Jan Nimrichtr minul hlavičkou ve vápně.

Ujala se až rána Filipa Rozsívala, ta po 40 minutách hry poslala žlutý tým do trháku. Mužstvo kouče Bohdana Hecla drželo proti silnému sokovi nadějný náskok a vše nasvědčovalo, že je konečně připraveno zvítězit. Dlouho umně vzdorovalo propracované olomoucké kombinaci, která vypadala sebejistě.

Vedení mohl Šumperk navýšit hned po startu druhého poločasu. Jenže Miroslav Podhorný únik po pravé straně neproměnil, pár okamžiků nato pumelicí ze vzduchu přestřelil i Lukáš Horák.

A tak zafungovalo známé sportovní pravidlo - když nedáš, dostaneš. Holice půl hodiny před koncem hrací doby zužitkovala optický tlak a zásluhou Jakuba Juráše vyrovnala na 1:1. Dost možná zlomový okamžik, hosté najednou vyskočili do sedla rozjetého koně a už z něj neslezli.

„Byli jsme fotbalovější, ale v posledních dvaceti metrech před brankou nám chybí kvalita,“ hledal příčiny dlouho nejisté koncovky trenér HFK Jiří Derco. „Někteří hráči ještě nemají formu, jakou bychom potřebovali. Musím ale tým pochválit za výbornou morálku.“

Fotbalisté Mohelnice. Ilustrační foto
Mohelnice konečně slaví, Kuba sestřelil hattrickem Opatovice

První holická výhra

Pro Šumperk bylo brzy ještě hůř. Olomouc tak dlouho utahovala smyčku kolem domácí šestnáctky, až si vynutila faul. A to přímo ve vápně od gólmana Ladislava Maxe. Rozhodčí v 84. minutě bez váhání nařídil pokutový kop, Luboš Horka ho střelou kousek nad zemí proměnil. Celku z podhůří Jeseníků zbyly jen oči pro pláč, těsnou ztrátu už nedohnal.

„Celý zápas byl cítit nervozitou z obou stran. Kdybychom na začátku druhého poločasu proměnili aspoň jednu ze dvou velký šancí, tak dáme na 2:0 a nejspíš rozhodneme,“ hádal šumperský asistent trenéra Radim Netopil. „Třešničkou na dortu byla darovaná penalta v závěru pro Holici,“ smutnil.

Zatímco Šumperk je bodově stále na nule, Olomoučtí slaví po sestupu ze třetí ligy do divize první vítězství. Předtím uhráli jen dva body za stejný počet remíz.

„Pořád mě ale mrzí naše nevyhranost v těch asi dvaceti metrech,“ podotkl Derco. „Měli jsme v těchto místech dlouho jasnou převahu. Nastalo spoustu situací, které jsme měli dohrát, ale kluci je řešili špatně. Nevadí, teď hlavně navázat na dnešní výsledek i v dalším utkání.“

Holici příští kolo čeká ostrá bitva proti Sokolu Ústí, Šumperk zkusí o první body zabojovat na trávníku Frýdlantu nad Ostravicí.

Tomáš Dujsík
Marod Dujsík: Minulá sezona byla krušná. Teď chci začít s čistým štítem

FK Šumperk – HFK Olomouc 1:2 (0:1)

Branky: 40. Rozsíval – 64. Juáš, 84. Horka. Rozhodčí: Částečka – Kontoršikov, Černoevič. ŽK: Macura, Rozsíval, Bernard – Buček, Horka. Diváci: 130.

Šumperk: Max – Macura, Ševčík (46. Šléška), Smrž, Podhorný (68. Kotzmann), Rozsíval, Nimrichtr, Jurásek, Bernard, Olejník, Horák (78. Šebela). Trenér: Bohdan Hecl.

HFK Olomouc: Kalina – Juráš, Buček, Horka, Krejčí, Schmidt (87. Malenda), Vlk, Koutek, Rajnoha, Bořil (90. Krumpolc), Fialka (46. Spurný). Trenér: Jiří Derco.