Prostějovští fotbalisté zahájí v pondělí přípravu na nový ročník druhé ligy. Pod vedením nového trenéra Jiřího Jarošíka a nakonec i s poměrně rozsáhlými změnami v kádru.

„Jak to před měsícem vypadalo, že se nám mužstvo z větší části podaří udržet pohromadě, tak se to nakonec dost změnilo,“ připustil sportovní ředitel Ladislav Dudík.

Třetí tým uplynulého ročníku opustil trenér Pavel Šustr, jenž vyslyšel vábení prvoligové slovenské Senice. „Prostějov je postavený tak, že hráčům, ani trenérům nechce bránit v posunu výše,“ glosoval Dudík.

Na jeho místo přišel Jiří Jarošík. Bývalý reprezentační záložník jako hráč prožil fantastickou kariéru. Kromě pražské Sparty si zahrál také za londýnskou Chelsea, Celtic Glasgow či CSKA Moskva. „Přiznám se, že se mi na Moravu moc nechtělo. Jiný tým než Prostějov bych asi nevzal. Líbilo se mi ale, jak tým hrál, budu chtít na úspěšnou sezonu navázat,“ řekl kouč, který loni na podzim ve F:NL vedl Ústí nad Labem a poté krátce působil ve slovinském Celje.

Jiří Jarošík
Nový kouč Prostějova Jarošík: Na Moravu se mi nechtělo. Jiný tým bych nevzal

Poměrně zásadně se proměnil i hráčský kádr. Do Olomouce se minimálně na přípravu vracejí Zlatohlávek, Matoušek a Spáčil. Není však vyloučeno, že se někdo z nich ještě do Prostějova vrátí.

ZMĚNY V KÁDRU

Odešli: Píchal, Jurásek (Ml. Boleslav), Šmehyl (Komárno), Dittmer (Uničov), Sečkář (Vyškov), Zlatohlávek, Spáčil, Matoušek, Langer (Sigma, konec host.)

Přišli: Celba (Baník Ostrava/Třinec), Uzlík (Plzeň/Domažlice), Kušej (Drážďany/Ústí n. L.), Vichta (Uničov), Šteigl (Líšeň, konec host.), Trefil, Grygar, Hausknecht (Sigma)

Přípravu s druholigovým týmem zahájí další mladí Sigmáci Daniel Grygar, brankář Jakub Trefil a Marek Hausknecht.

Prostějov ale sčítá i další ztráty. Do Mladé Boleslavi na roční hostování odejde David Píchal, ke kterému se s největší pravděpodobností na zkoušku připojí i krajní záložník David Jurásek.

Na Slovensko, pravděpodobně do Komárna, se vrací krajní bek Šimon Šmehyl. Další bek Michael Sečkář míří do Vyškova. Mladý středopolař Adam Dittmer zase bude hostovat v Uničově. „Potřebuje pravidelně hrát. Tím, že se nehrála třetí liga, mu chybí tři čtvrtě roku herní praxe,“ řekl Dudík.

Na druhou stranu v klubu zůstává oproti předpokladům Solomon Omale. Nigerijský záložník měl původně odejít zkusit štěstí do Sigmy, ale Hanáci na jeho post nejspíš přivedou Jana Sedláka z Brna. Z hostování v Líšni se vrací Jan Šteigl. „Je ale po zranění, takže s ním nemůžeme hned počítat,“ uvedl Dudík.

Fotbalisté Prostějova. Ilustrační foto
Prostějov na úvod bronzové obhajoby čeká Příbram. Na koho narazí dál?

Prostějovští tedy z velké části skládají nový kádr. Nevyšla jednání s velezkušeným Pavlem Zavadilem, který se vrací ve 43 letech k aktivní kariéře „Měl mít podobnou roli, na jaké se nakonec domluvil ve Zbrojovce. Té jsme ale těžko mohli konkurovat,“ prozradil Dudík.

Přípravu tak v Prostějově zahájí záložník Jakub Vichta z Uničova. Na hostování s opcí přijde z Baníku Ostrava šestadvacetiletý Josef Celba, který naposledy hrál za Třinec. Zřejmě v úterý se k týmu připojí také ofenzivní hráč Vasil Kušej, kterého dobře zná trenér Jarošík. Za novým koučem by měl zatím na test přijít i jednadvacetiletý záložník a odchovanec Plzně Václav Uzlík.

Zcela uzavřený podle něj ještě prostějovský kádr není. Hanáci si myslí na mladého útočníka Slovácka Filipa Vechetu, jenž ale začne přípravu ve svém mateřském týmu. „Pak uvidíme. Stále přemýšlíme ještě o jednom zkušeném hráči . Toho bychom do našeho mladého týmu potřebovali,“ dodal Dudík.