„Když jsem mančaft na začátku sezony přebíral, měli jsme samozřejmě ambice na dobré umístění v tabulce. Ale daleko důležitější pro nás bylo, abychom se fotbalem bavili a přitáhli na stadion diváky,“ vzpomínal hrající trenér Jakub Karakasidis na moment, kdy jesenický fotbal ohlásil restart. „Hlavně z tohoto pohledu podzim hodnotím pozitivně, s pohodou kabiny pak souvisely dobré výsledky.“

Diskotéky nezakazujeme

Jeseničtí získali za 16 utkání pětatřicet bodů. O čtyři méně než první Lutín a stejně jako třetí Všechovice. Rozhodně od srpna do listopadu nedrtili jednoho soka za druhým, občas taky klopýtli. Nicméně bodovali pravidelně a nenápadně šplhali tabulkou vzhůru. Před zimní pauzou si pěti výhrami v řadě vytvořili výbornou pozici pro začátek jara.

„Hodně jsme oproti loňsku obměnili kádr, teď ho máme věkově vyvážený. Mladým klukům patří velké poděkovaní, protože se k působení u týmu postavili zodpovědně. Nikdo nikomu nemusel vyhrožovat, aby nechodil na diskotéky a podobně, což je základ úspěchu,“ pokračoval Karakasidis.

Je až s podivem, jak mladé tváře spojily síly se zkušeným jádrem. Mužstvo jako jedna parta našlo recept na pohledný a efektivní fotbal. Nejenže dopadlo na podzim nejlépe ze všech týmů šumperského okresu. V sestavě má také druhého nejlepšího střelce soutěže, třináctigólového Lukáše Woitka. I díky němu dalo hned po Lutínu nejvíc branek.

„Není pro mě moc překvapující, že mladí hrají tak dobře,“ nezastíral kouč. „Věděl jsem, že mají svou kvalitu, záleželo jen na tom, jak zvládnou přesun do mužské kategorie. Ale zkušení kluci pomohli a ukázali jim, že na to mají. I proto, že spousta hráčů předváděla dobré výkony, mají o některé už teď zájem kluby z vyšších soutěží. Uvidíme, kdo vše s námi v lednu zůstane,“ nechtěl předbíhat.

Začalo se mluvit o postupu

Pokud Jeseník nepotká výkonnostní propad, může už příští rok pomýšlet na návrat do divize. Zatím jen teoreticky, ale možné to je. Otázkou zůstává, zda by k posunu zpět o úroveň výš opravdu došlo. Vždyť teprve před pár měsíci klub čtvrtou nejvyšší soutěž sám od sebe opustil.

„O možnosti postupu se začíná mluvit, ale zatím jen v kuloárech“ prozradil Karakasidis. „Ale není to náš primární cíl. Tím je skončit co nejlépe a vyhrát krajský přebor, pak se teprve budeme bavit co a jak dál. Je otázka, za bychom divizi hráli. Minulý rok to nebylo ono, chybělo nám zázemí a spousta kluků dělala zároveň i futsal. Pokud bychom chtěli postoupit, bylo by třeba dělat věci jinak než naposledy,“ uzavřel.

Ať už cesta Jeseníku letošní ročníkem dopadne jakkoli, uplynulé měsíce naznačují, že se organizace konečně vydala správnou cestou. Teď jen z ní nesejít.