„To, jak se nám daří, je na jednu stranu příjemné, na druhou stranu nemáme lidi. Dlouhodobě se tady o něco snažíme, ale bohužel nedisponujeme stabilní sestavou. Mám strach, že to bude všechno k ničemu. Daří se mně, výsledkově sei týmu, ale nevíme, co bude po konci sezony,“ říká rozpačitě Petr Pelech.

„Mluví se teď hodně o tom, že by se k nám mohlněkdo z kluků vrátit, stejně jako, že by někdo odešel či skončil. Nevíme, co dělat. Nechceme totiž postoupit a za rok se s ostudou vrátit zpět. Já jsem ale stoprocentně pro postup,“ pokračuje.

Ještě na podzim přitom Staroměstské vůbec podobně černé myšlenky netrápily. Všechno ale poznamenal nečekaný spád v průběhu zimní přestávky. „Minulý rok na jaře k nám přišel čtyřiapadesátiletý trenér Milan Navrátil, který s námi prošel celou přípravou i podzimem. Bohužel ale v zimní přestávce dostal mrtvici a zemřel,“ konstatuje Pelech smutným hlasem.

„Pod ním se hrálo skvěle. Chtěl postoupit a navíc plánoval příchody nějakých domluvených hráčů. Kdybych ho měl citovat, tak říkal, že proletíme I. B třídou a zastavíme se až v I. A třídě,“ povzdechl si.

Brankář Martin Šustr v dresu Kozlovic
Tragédie. Fotbalový gólman Martin Šustr nepřežil autonehodu

„Trenér Navrátil nám nastolil styl, který teď ani pořádně nedodržujeme, protože nedokážeme docílit toho, co chtěl on. Je fakt, že jsme si někdy klepali na čela, co že to vlastně po nás chce. Ale po podzimu jsme skončili první se sedmibodovým náskokem,“ podotkl.

Přišla demoralizace

Dle Pelechových slov nebyl Navrátil pouze skvělým trenérem a stratégem, ale také vysokou morální autoritou. Ta dnes Starému Městu chybí nejvíce. „Nyní jsme v situaci, že večer před zápasem ani nevíme, kdo bude druhý den vlastně hrát. To předtím neexistovalo. Tým nyní stojí zhruba na pěti hráčích a zbytek musíme lepit patnáctiletými dorostenci,“ přiznává Pelech.

„Neexistovalo, že by si někdo dovolil nechodit na tréninky nebo před zápasem jen tak posílat omluvenky ve stylu: Nedorazím, mám celý týden úpal,“ uvedl na upřesněnou a kroutí nechápavě hlavou.

„Nyní je trenérem můj otec Josef. Funguje to ale spíše tak, že se na věcech okolo taktiky domlouváme sami. On je spíše takovým vedoucím mužstva. Proto by byl v současné chvíli vítán úplně kdokoliv, kdo by se tím chtěl zabývat,“ vysvětluje.

Marek Hausknecht
V Šumperku si užívám fotbal, říká autor hattricku Marek Hausknecht

Problém prvního týmu však není jediný, který staroměstský Baník v tuto chvíli tíží. „Máme problém i s dorostenci a žáky. Všechno má na starost můj spoluhráč Petr Pacal. Ten se teď kvůli tomu chce na aktivní fotbal vykašlat a věnovat se pouze mládeži. Navíc je dost možné, že po sezoně skončí i náš nejlepší střelec Ivo Lazarov,“ říká.

Jedinou možností, která by mohla klubu pomoci, by byl návrat odchovanců z okolních celků. „Byl bych strašně rád za návrat Míry Rohoně a Jardy Klemsi z Rapotína, pak bychom měli i stálého brankáře. Standa Pěnička, který nám nyní chytá, totiž nebyl letos ještě ani jednou kvůli práci na tréninku,“ uzavřel Petr Pelech.