„Je jasné, že nás čeká jiná role než v předchozích zápasech. Jedeme tam s pokorou, ale to neznamená, že nemáme šanci uspět. Jsme přesvědčení, že schopnosti na to tým má. Bude záležet na tom, jak se s tím popereme. Naší povinností je bojovat každou minutu, podobně jako třeba naposledy doma s Jabloncem. Jak jsem o tom mluvil po posledním zápase, nechat své ego v šatně a bojovat za Sigmu,“ hlásí trenér Olomouce Jiří Saňák.

Jedno vítězství, zaváhání Bohemians či dvě porážky Teplic nebo Hradce Králové potřebují Hanáci k tomu, aby se udrželi v prostřední skupině. Momentálně mají z osmého místa pětibodový náskok na jedenáctou příčku. Dívat se teoreticky můžou ještě na šestou pozici, kterou o tři body drží Slovácko. Vzhledem k losu by šlo ale o velké překvapení.

Utkání 4. kol první fotbalové ligy: Baník Ostrava - FK Teplice, 20. srpna 2022, Ostrava. brankář Teplic Filip Mucha.
Odmítl Zlín či lídra. Mucha se vrátil domů. Chci zpět do ligy, hlásí brankář

Sigmu totiž čekají dva suveréni sezony. Za týden doma Sparta a už v neděli v 15 hodin venkovní duel na Slavii. Od sešívaných v posledních třech vzájemných duelech inkasovala Sigma deset gólů. V Edenu pak zvítězila naposledy 23. října 2015. Tehdy výhru 2:0 řídil dvěma brankami David Houska a za Slavii hrál ještě například Tomáš Souček. Z kádrů obou týmů duel zažil pouze olomoucký Jan Navrátil, který se v minulém utkání vrátil po zranění do zápasové nominace, v níž byl poprvé na jaře.

Od té doby však byla v šesti po sobě jdoucích zápasech úspěšnější Slavia. Naposledy loni vysoko 4:0. Na podzim na Andrově stadionu zvítězila 3:1 a vzhledem k titulovým dostihům a dvoubodovému manku na Spartu bude chtít naplno bodovat také tentokrát. V minulém kole totiž po třinácti ligových zápasech prohrála. Nestačila na Plzeň, Sigma naopak po třech duelech vyhrála, když i v oslabení porazila Jablonec.

Fanoušci Sigmy po utkání se Slavií v minulé sezoně:

Zdroj: Michal Muzikant

V Edenu Slavia ztratila ve čtrnácti duelech pouze dvakrát - na začátku listopadu prohrála s Plzní, v září remizovala se Spartou. Od té doby sedmkrát neztratila. Navíc se pyšní nejlepší obranou v soutěži - inkasovala jen 20 branek ve 28 zápasech.

„Chceme potrápit favorita, být pro něj nepříjemní a pokud možno uspět. Víme, že Slavia je výborný tým, hraje náročný fotbal evropské úrovně. Víme, že to bude velká výzva, pro některé kluky nová zkušenost, ale věřím, že se připravíme dobře," dodal Saňák.

Snapbacks liga amerického fotbalu: Přerov Mammoths - Znojmo Knights.
Kam za sportem: Bohatá nabídka včetně hokejového memoriálu, baseballu či fotbalu

Hanáci si budou muset dávat pozor na nejlepšího střelce uplynulého i probíhajícího ročníku Václava Jurečku či dobře známého dvanáctigólového Mojmíra Chytila. Kromě Chytila se proti bývalému týmu v červenobílém dresu postaví David Zima, Ondřej Zmrzlý, Petr Ševčík či brankář Aleš Mandous, který ale kryje záda Jindřichu Staňkovi. Pro Zmrzlého půjde o pikantní duel, protože ze Sigmy odešel do Prahy teprve v zimě a poprvé se tak postaví svému mateřskému klubu. Jako asistent Jindřicha Trpišovského působí bývalý asistent Václava Jílka Milan Kerbr, který je ve Slavii rovněž od zimy.

Slavii by měli chybět Douděra, Holeš či Schranz. To kouč Jiří Saňák nebude moci využít pro stopky za červenou kartu Spáčila a za čtyři žluté Fortelného. Kvůli dohodě o hostování právě ze Slavie nebude k dispozici ani Ebrima Singhateh. V minulém utkání chyběli Sigmě pro zranění také Beneš, Novák, Macík, Růsek či Křišťál.