Týmu trenéra Aleše Žaitlíka chybí skoro polovina hráčů ze soupisky. „Požádali jsme fotbalový svaz o odložení, doložili jsme, že hráči jsou nemocní či zranění, přesto byl náš návrh zamítnut. Nerozumím tomu. V první lize, kde mají profesionální kluby na soupiskách přes dvacet hráčů, by v této situaci zápas odložili, ale nám, amatérům, ne,“ konstatoval Vladimír Dostál z výkonného výboru FK Šumperk. Diví se i kapitán Šumperka Bohdan Hecl: „My ale vážně nemáme s kým hrát. Já takovou situaci nepamatuji.“

Šumperku chybí především oba gólmani: Šabo čeká na operaci menisků, Večeř má poraněné rameno. Mimo je čtveřice obránců: Kohoutek má chřipku, Ferko zraněný kotník, Hrdlička má na noze na tři týdny ortézu. Další bek Žák nesmí hrát kvůli nedávné červené kartě. A k tomu Hecl, který ještě stále nedoléčil koleno poraněné v utkání s HFK Olomouc. Hecl si s kolenem užil, krevní výron neodstranily ani punkce, ortoped musel hematom odstranit rozříznutím kolene. „Jsem stále nedoléčený,“ hlásí Hecl. Do derby tak naskočí místo zraněných dorostenci, dokonce i na post gólmana. „Nic jiného nám nezbývá. Dorostencům už o moc nejde, můžeme tak některé stáhnout do áčka,“ vysvětluje Dostál.

Pro Šumperk přichází nebývalá marodka v ten nejnevhodnější čas. Tým je na dohled prvnímu týmu v tabulce Velkým Losinám, které vedou před Šumperkem o tři body. Pokud Šumperk derby ztratí, dotáhnou se nebo ho přeskočí další týmy. „Chceme alespoň udržet druhý flek, i z něho se bude možná postupovat,“ vykládá Hecl. Šumperk se tak musí spoléhat na dvě věci: že se zápas hraje v deset hodin dopoledne a ještě k tomu na umělém trávníku. „Pro Šumperk to bude výhoda, hrát dopoledne a na umělce,“ souhlasí mohelnický kapitán Daniel Šrot.

Fotbalisté totiž nejsou zvyklí hrát či trénovat tak brzy, organismus se dopoledne brání podávat stoprocentní výkony. Šumperk ale tento termín zavedl loni, protože v tradiční odpolední časy nebyl Šumperk divácky schopen konkurovat Zábřehu i ostatním okolním klubům. Tah to byl patrně správný, na dopolední zápasy Šumperka si hledá cestu stále více diváků. Šumperk se ale bude spoléhat i na další faktor: letošní trápení mohelnických střelců. Tolik šancí na jeden gól asi opravdu žádný jiný tým nepotřebuje. „My máme výborného koncového hráče Vaška Knopa. Jenže se možná moc spoléháme jen na něj, musíme mu i my ostatní pomoci. Nemůžeme chtít, aby pořád dával góly jen jeden hráč, to by se nám mohlo vymstít,“ míní Daniel Šrot.