Pátek 6. března patřil již tradičnímu fotbalovému turnaji mladších žáků – Formela Cupu. I letos nechybělo několik talentů, o kterých určitě v budoucnu ještě uslyšíme a i pro fanoušky to mohl být pěkný zážitek - za páteční den padlo přes 100 gólů, malí špunti předvedli spoustu krásných i dramatických situací a doprovodný program v podobě vystoupení mažoretek Lady Stejskalové zaujal i ty méně sportovně zapálené.

Po roce se znovu sešli malí fotbalisté ze 13 základních škol okresu Jeseník, nově i tým Písečné a Jeseníku, Fučíkova, kteří by mohli být příslibem do dalších let.
Základní skupiny probíhaly jednoznačně, kromě zamotané skupiny A a boje o 3. postupové místo ve skupině B, o kterém až v poslední chvíli rozhodla asi nejlepší hráčka turnaje Marie Šlampová (Vidnava). Poté již začala vyřazovací část.

Ve čtvrtfinále vypadl tým z Průchodní a tak stále platí, že obhájce titulu ještě nikdy nedokázal obhájit vítězství. Po čtvrtfinálových bojích následovala dvě semifinále a obě přinesla velké drama. Nejdříve Javorník dokázal po skvělém výkonu obou mužstev otočit zápas s Českou Vsí a zajistit si tak sedmou medaili v historii turnaje. Ve druhém zápase Mikulovice zaslouženě vedly ještě těsně před koncem nad týmem z Boženy Němcové, ale její nejlepší hráč a kapitán L.Krobot dokázal velmi šťastným gólem vyrovnat. Poté přišly na řadu penalty.

První čtyři exekutoři nedali brankářům pražádnou šanci. Jako pátý se k míči postavil za stavu 2:2 L. Krobot a trefil jen tyč. Po něm se štěstím Mikulovičtí skórovali a poslali soupeře do boje o bronz. Některým Jesenickým ukáplo pár slz. Tento tým má však velkou perspektivu, takže za rok budou určitě znovu atakovat mety nejvyšší.
V boji o bronz letošního turnaje již neměli dost sil a tak si Česká Ves snadno dokráčela pro 3.místo a její hráč F. Jati pro cenu nejlepšího střelce.

Ve finále se již podruhé na tomto turnaji střetli Javorník a Mikulovice a i podruhé vyhrál Javorník 3:0 a mohl tedy potřetí v historii zvednout nad hlavu putovní pohár pro vítěze a pyšnit se titulem vítěze okresního přeboru mladších žáků pro rok 2009.

Uvidíme zda příští rok dokáže prolomit prokletí obhájců nebo skončí neúspěchem. Ať již dopadne příští ročník jakkoli, bude to zase další turnaj, další den, kdy spousta malých kluků okusí, jak chutná vítězství a porážka a připomenou si, že fair play platí na hřišti, ale i mimo něj.

Jan Mrosek

ZÁKLADNÍ ČÁST
VYŘAZOVACÍ ČÁST
SESTAVY