Akademie pokračuje v poctivé práci a na konci dubna vyšle do zahraničí další ze svých nadějí.

Je jí Filip Machů, chlapec ročníku narození 2007. Ještě před dvěma lety neměl ani tušení, že by jednou mohl měřit síly s nejlepšími. Ale dočkal se, tento měsíc vyrazí na mistrovství světa klubů.

„Filip je zářným příkladem toho, že i když hraješ na vesnici, tak si můžeš splnit dětské sny. Pokud tě baví fotbal, chceš se zlepšovat a na nic se nevymlouváš, všechno jde,“ popisuje pro Deník Ladislav Václavský, jenž dělá trenéra Volf Soccer Academy na Šumpersku.

Machů s fotbalem začínal ve Vidnavě, později přešel do Jeseníku. Před rokem a půl se přihlásil, stejně jako řada dalších talentů, do Volf Soccer Academy. Příležitost dostal i v dresu olomoucké Sigmy, kam musel dojíždět dvakrát týdně na tréninky. K tomu stíhal i individuální přípravu v akademii.

„Ale nikdy jsem od něj neslyšel, že by si na něco stěžoval,“ těšilo Václavského. „Poctivě makal a dřel, pro takové hráče bych se na tréninku rozkrájel. Doporučil jsem ho do širší nominace Výběru Evropy. V přípravě proti Berlínu dal gól a dostal se do užší nominace. Tím pádem bude hrát koncem dubna mistrovství světa klubů, moc mu to všichni přejeme.“

Konfrontace s elitou

Na štace po evropských velkoklubech vyráží ti chlapci, kteří už v akademii nějakou dobu působí a prokazují určitou kvalitu. Nejlepší z nich putují do již zmíněného Výběru Evropy. „Jedná se o tým složený z hráčů Německa, Česka, Polska či Lotyška,“ vysvětluje trenér. „Minulý rok se tam dostalo několik kluků naší akademie, a to ročníku narození 2006.“

Hlavní výhodou je, že se na podobných akcích mohou fotbalisté konfrontovat s elitou a poznat své nedostatky. „Takovéto turnaje jsou ohromně motivující do další práce,“ myslí si Ladislav Václavský. „Když vidíte, jak jsou někteří hráči fotbalově vyspělí už v 11 letech, je to neuvěřitelné.

Volf Soccer Academy má za cíl umožnit začínajícím fotbalistům, aby se zdokonalovali i jinak než na týmové bázi a zároveň se fotbalem bavili. Využívá praktické postupy, zlepšuje technické dovednosti, rychlost a do dění na hřišti aktivně zasahují trenéři. Původně působila jen v kanadském Vancouveru, později s ní zakladatelé dorazili domů na Česka.