Utkání skončilo remízou 2:2, zápas sledovaly téměř dva tisíce diváků, skvělé fotbalové představení ale utnula slova Ivana Čecha: „Rozhodčí nás poškodil, připískával Losinám, podlehl tlaku peněz. Všechno pokazil,“ referoval po zápase novinářům.

A oheň je na střeše.

„Co pan Čech řekl na adresu rozhodčích, to si Losiny ani ti rozhodčí nezaslouží. Chápu, že je pan Čech ekonomicky velmi dobře k Šumperku vázán, ale tohle by si dovolovat neměl. Pohanil nejen rozhodčí, ale i losinské funkcionáře,“ uvedl Lubomír Hrdlovič, manažer klubu Sokol Lázně Velké Losiny.

Hodně rozezlen je Josef Mrnka, předseda tělovýchovné jednoty ve Velkých Losinách, pod kterou fotbalový klub spadá: „Budeme uvažovat, co s takovou pomluvou uděláme, radíme se s právníky a pak se uvidí. Informace, že uplácíme rozhodčí, nejsou pravdivé, poškozují jméno losinského fotbalu. Budu asi muset proti šumperské straně zahájit válku.“

Šumperský trenér Ivan Čech se domnívá, že rozhodčí pískal za stavu 2:1 pro Šumperk tendenčně, že odpustil penaltu za faul na Křepelku a nepouštěl domácí tým do tlaku.

„Já svá slova říkal v emocích bezprostředně po utkání, nicméně ani teď bych nevolil příliš jiné vyjádření. Samozřejmě nemám důkazy, ale zeptejte se třeba ve Slavičíně, co si o Losinách myslí,“ sdělil Deníku čtyři dny po derby Ivan Čech.

Ve fotbalových kruzích se spekuluje, že pozice Ivana Čecha není v Šumperku příliš stabilní, proto takové zklamání a reakce po zápase s Losinami.

„Já bych pozici pana Čecha nekomentoval. A jeho vyjádření k utkání s Losinami je jeho stanovisko a ne stanovisko klubu. Je navíc možné, že se jeho vyjádřením budeme ve výboru zabývat,“ uvedl Vladimír Dostál, místopředseda fotbalového klubu FK SAN-JV Šumperk.

Losiny se nařčení Ivana Čecha vehementně brání. „Nás tyhle pomluvy poškozují, volají nám naši sponzoři a ptají se, co se děje. Několikrát jsme si prohlédli video z utkání se Šumperkem a nemáme dojem, že by rozhodčí nějak poškodil Šumperk,“ říká Hrdlovič.

Kauza nakonec patrně vyšumí. Šumperk podle Dostála nebude proti řízení utkání podávat protest, oficiální prostředky asi nebudou moci využít ani funkcionáři Losin. Sice jednají s právníky, ovšem sami přiznávají, že bojovat s nařčeními právní cestou je velmi diskutabilní cesta.

Odnést to tak mohou nakonec ti nevinní: například hráč Zdeněk Opravil, který je hráčem Velkých Losin, ale hostuje právě v Šumperku. Při prodloužení hostování do Šumperku by mohl nastat veliký problém a Opravil by si nakonec nemusel od příští sezony zahrát nikde.

Losiny se se Šumperkem potkají ještě jednou: 24. května 2009.