„My se nad tím zamýšlíme už nějaký čas, ale racionální vysvětlení asi neexistuje. V Šumperku prostě na fotbal lidi tolik nechodí, co v Zábřehu. To je zatím jediné vysvětlení, co máme,“ říká místopředseda šumperského fotbalu Vladimír Dostál.

Ještě před několika lety by tohle pátrání bylo zbytečné. Zábřeh hrál divizi, Šumperk se potácel někde v krajském přeboru, bez peněz, koncepce a naprosto bez diváků.

Jenže pár let se v Šumperku hraje pěkná kopaná, od loňska na divizní úrovni a coby nováček Šumperk dokonce sahal po postupu do ligy.

Přesto není návštěvnost taková, jakou by si asi šumperský fotbal zasloužil.

Vždyť o prázdninách odehrál Šumperk například pohár s druholigovými Vítkovicemi, ale bez většího zájmu veřejnosti.

„Myslím si, že v Zábřehu je divácký zájem výsledkem dlouhodobého působení týmu ve vyšších soutěžích. Navíc posledních pár let hrajeme buď o sestup nebo o postup, a to diváka láká. Je jedno, zda jste na sestup, nebo vedete tabulku. Horší je, když hrajete někde uprostřed, to nikoho moc nezajímá,“ předkládá svou variantu Bohuslav Charvát, člen výboru SK Sulko Zábřeh.

Šumperk hrál předloňskou sezonu o postup do divize, rok na to atakoval postupovou příčku do ligy. „Ale že by se divácký zájem třeba zdvojnásobil, to asi ne,“ posteskne si Dostál.

Přitom Šumperk zkoušel hrát své zápasy v neděli dopoledne, aby se vyhnul konfrontaci s Velkými Losinami a Zábřehem, v sobotu odmítá hrát, neboť se v tomto termínu hrají nižší soutěže v okolních vesnicích.

Ale nakonec diváků nepřibylo a Šumperk se vrátil k tradičnímu nedělnímu odpolednímu termínu.

„Když se hraje v Losinách divize a v Zábřehu liga, vždycky s někým budeme kolidovat, navíc v Šumperku máme soustu jiné konkurence, která nám patrně odlákává diváky,“ říká Dostál.

Je totiž pravdou, že Šumperk nabízí až neuvěřitelné spektrum zábavy: hokej, basketbal, házená, futsal, volejbal, florbal…K tomu je Šumperk opravdovým centrem kultury: profesionální divadelní scéna, kino, velmi agilní dům kultury, hudební festivaly…

„Šumperk nabízí opravdu velmi mnoho možností, jak se bavit, dá se říci, že i na tohle šumperský fotbal trošičku doplácí,“ míní Dostál.

Čtyři roky stará fotografie: fronta na utkání Šumperku

Divácký úbytek totiž v minulé sezoně zaznamenal i jinak tolik sledovaný šumperský hokej. Ačkoliv Draci hráli úspěšně o postup do 1. ligy, na play off či kvalifikaci nebylo zdaleka tolik narváno, jako třeba ještě před dvěma lety, kdy Šumperk také bojoval o postup do 1. ligy.

„Je dnes více lákadel, konkurencí je třeba internet,“ konstatoval před časem Radek Kučera, sportovní manažer šumperského hokeje.

Přesto ale je poněkud záhadou, že se šumperský fotbal v konfrontaci se zábřežským nemůže s diváckým zájmem srovnávat.

„Chce to čas, pokud Šumperk bude pár let hrát tak, jak hraje, diváky to přitáhne,“ podotýká Bohuslav Charvát.