Kromě ligových a divizních soutěží startuje rovněž I. A třída, ze které i letos bude Šumperský a jesenický deník přinášet fotbalovým příznivcům pravidelné reportáže. Ještě před začátkem soutěže vám navíc sportovní redakce nabízí malé nahlédnutí do zákulisí všech devíti regionálních zástupců s informacemi o změnách v kádrech a plánech jednotlivých klubů.

Loučná (loňská bilance: 2. místo, 45 bodů)
Loňský nováček a překvapení soutěže Loučná vstupuje do nadcházejícího ročníku I. A třídy již bez zkušeného trenéra Petra Strnada, jenž zamířil do divizních Velkých Losin. Jeho místo následně zaujal coby hrající trenér Radek Svedek. Asi největším kladem pro mužstvo před blížící se sezonou je setrvání kanonýra mužstva a druhého nejlepšího střelce loňské I. A třídy Petra Jurči, který odolal nabídkám Šumperka i Velkých Losin a nadále bude hrát fotbal za Loučnou.
Úvodní zápas: neděle 12. srpna v Lošticích.

Zlaté Hory (loňská bilance: 3. místo, 45 bodů)
Hrát o čelo tabulky a pokusit se o návrat do krajského přeboru avizují před sezonou Zlaté Hory, jejichž kádr zůstal po loňském úspěšném ročníku pohromadě a navíc posílil. Z Bruntálu získal klub zkušeného Zdeňka Fialu, hostování bylo prodlouženo i dosavadním oporám Martinovi Sklenaříkovi a Jakubovi Grimmovi. Po náročné operaci zad se do formy dostává Michal Moravec. K tomu se o místo v sestavě hlásí rovněž několik talentovaných dorostenců. Na nedostatek kvalitních fotbalistů si tak trenér Milan Biedrava rozhodně nemůže stěžovat.
Úvodní zápas: sobota 11. srpna doma s Medlovem.

Vikýřovice (loňská bilance: 7. místo, 34 bodů) Po loňské sedmé příčce myslí ve Vikýřovicích na lepší umístění, které by mělo být v silách kádru, jenž zůstal prakticky beze změn. Z hostování v Loučné se pouze vrátil Petr Valenta, z dorostu přešli do týmu mužů Vít Olejník, Jakub Helešic a Ivo Malý. Jako hrající trenér by měl Vikýřovice i nadále vést nejlepší střelec loňského ročníku Jiří Silný. Podzimní část soutěže však mužstvo bude muset odehrát na provizorním trávníku v Sobotíně, neboť ve Vikýřovicích prochází úpravami dosavadní zázemí tamního fotbalového hřiště.
Úvodní zápas: sobota 11. srpna v Jindřichově.

Oskava (loňská bilance: 8. místo, 33 bodů)
Záchrana v samotném závěru a spekulace o dalším setrvání v soutěži provázely Oskavu na konci minulé sezony. Mužstvo však v I. A třídě bude letos působit i nadále s cílem pohybovat se okolo sedmé příčky. K tomu by měl Oskavě pomoci nejen nový trenér Pavel Jeřábek ze Šumvaldu, ale také brankář Pavel Zorek, kterého klub získal z Červenky. Z loňského týmu navíc nikdo neodešel a všechny opory tak v kádru zůstávají.
Úvodní zápas: sobota 11. srpna doma s Troubelicemi.

Loštice (loňská bilance: 9. místo, 33 bodů)
Hrát v klidu do pátého místa. Takové plány mají v Lošticích, kde loňská devátá pozice byla určitě velkým zklamáním. Tým vstoupí do sezony s novým trenérem Petrem Langrem (Mohelnice), kterému bude dělat asistenta bývalý loštický fotbalista Ondřej Uhlík. Tento tandem má k dispozici stejný kádr, jako minulý rok, navíc posílený o navrátilce z divizních Boskovic Romana Petrušku. Novými tvářemi jsou poté v Lošticích bratři Radek a Tomáš Vykydalovi (loni Palonín, I. B třída).
Úvodní zápas: neděle 12. srpna doma s Loučnou.

Štíty (loňská bilance: 10. místo, 32 bodů)
Jaká bude síla Štítů, to napoví až mistrovská utkání. Lepší umístění než je loňské desáté místo je však hlavním cílem týmu, který zůstal beze změn a navíc posílil o Radka Sedláčka, který sezonu hostoval v Šumperku. K lepším výsledkům by měli mužstvu, které v minulosti hrálo i krajský přebor, pomoci rovněž Lukáš Odstrčil a Tomáš Teffer, jenž jsou v klubu na hostování ze Zábřeha. Celek také letos povedou trenéři Pavel Zigáček a Martin Hoško.
Úvodní zápas: neděle 12. srpna doma s Vidnavou.

Česká Ves (loňská bilance: 11. místo, 31 bodů) Na katastrofální závěr minulé sezony v České Vsi, kdy tým dohrával bez trenéra a s vizitkou nejhoršího mužstva jarní části, dávno zapomněli.
Letošní mužstvo má odvážný cíl zaútočit na čelo tabulky, což naznačil již úspěšnými výsledky v přípravě. Pod vedením nového trenéra Davida Fryče se chystá na soutěž celek, v němž zůstali kmenoví hráči z loňska a několik dorostenců. Zatím jedinou jistou posilou je jesenický Křupala, o dalších příchodech se rozhoduje ještě během tohoto týdne.
Úvodní zápas: sobota 11. srpna ve Štěpánově.

Jindřichov (postup z I. B třídy)
Celek Jindřichova se po roční pauze vrací zpátky do I. A třídy s přáním hrát dobrý fotbal a odehrát soutěž se ctí. Cílem je samozřejmě záchrana v soutěži, o kterou bude usilovat stejný tým, který I. A třídu vybojoval. K tomu hlásí Jindřichov dva návraty, když celek doplnili Jiří Lazarov (Velké Losiny) a František Vaněk (Česká Ves). Mužstvo i nadále povede ze střídačky trenér František Olbort, jenž tým převzal v polovině loňské sezony.
Úvodní zápas: sobota 11. srpna doma s Vikýřovicemi.

Vidnava (postup z I. B třídy)
Plánem hrát ve středu tabulky se netají nováček z Vidnavy, který si I. A třídu vyzkouší poprvé ve své historii. Tým hodlá sázet na zkušený kádr, jenž má k dispozici, když řada jeho hráčů prošla v minulosti divizí či krajským přeborem. Navíc mužstvo posílilo o mikulovické fotbalisty Kamila Šebestu a Marcela Lofitka. Kádr naopak opustili pouze Patrik Šarman a Marcel Červík, kteří míří do Supíkovic. Trenérem Vidnavy je také letos Alexander Salva.
Úvodní zápas: neděle 12. srpna ve Štítech.