„Je to opravdu těžké rozhodnutí, ale běh událostí posledních dnů nás přinutil fotbalovému svazu oznámit, že tým mužů odhlašujeme z divize. Všechna ostatní družstva fotbalového oddílu však i nadále budou fungovat beze změny,“ říká předseda klubu Vítězslav Ficek.

Dál to asi opravdu nešlo. Vždyť už závěr uplynulé sezony naznačoval, že klub, který se na počátku léta rozhodl vystoupit z pod křídel tělovýchovné jednoty, prochází krizí způsobenou nedostatkem financí.

„Momentálně procházíme ozdravným procesem, který nás hodně bolí. Z pohledu A-týmu jde o drtivou porážku, ale pokud jsme nechtěli dopustit úpadek celého fotbalu v Porubě, museli jsme k tomuto kroku přistoupit. Už jen proto, že bychom zřejmě v divizi nebyli schopni hrát důstojnou roli, což se koneckonců ukázalo už na turnaji v Petřkovicích, kde jsme absolutně nestačili na účastníka krajského přeboru. A než vyhazovat peníze oknem, to je raději investujeme do mládeže,“ pokračuje Ficek.

„Ta situace, která nastala, není momentální krizí. Je to jen logické vyústění dlouhodobé koncepce, která vedla k zadlužování a tím i umělému oddalování konečného verdiktu. Dostali jsme se na křižovatku, z níž jedna cesta vede přes možné zaúvěrování k úplnému konci fotbalového oddílu, a ta druhá nás může dostat do situace postupné stabilizace a vytvoření základů pro fungování normálního klubu. I to byl důvod vzniku občanského sdružení Fotbalu Poruba, který odtrhl všechny porubské fotbalové týmy od tělovýchovné jednoty,“ vysvětluje předseda Ficek, který však důrazně odmítá tvrzení, že by měl v šuplíku připravený scénář konce mužského fotbalu nachystán.

Po vydařeném podzimu, během něhož svěřenci tehdejšího trenéra Zdeňka Svatonského sehráli řadu kvalitních zápasů a čeřili vodu v popředí tabulky, došlo v zimní přestávce k poměrně značnému odlivu kvalitních fotbalistů. Z kabiny postupně zmizeli kanonýr Tomáš Voznica, kapitán Jaroslav Laub a nakonec i další zkušený zadák Stanislav Stuchlík.

„Pustit Lauba se Stuchlíkem byla asi největší chyba, které jsme se dopustili. Jejich dirigentské schopnosti v obraně hodně scházely a i proto jsme ve druhé polovině divize hodně inkasovali. A možná i kvůli tomu někteří hráči jakoby ztratili chuť bojovat za porubské barvy, už jen proto, že jich k nám hodně přišlo pouze na hostování,“ míní Ficek.

Do jarních odvet sice Poruba nevstoupila špatně, navíc si fotbalisté vybudovali určité renomé pořádáním charitativního plesu Porubálu, ale postupně to s týmem trenéra Zdeňka Svatonského šlo z kopce. Nebýt hojné bodové žni z první poloviny soutěže, měli by v Porubě už před pár měsíci záchranářské starosti.

„Mužstvo se nám rozpadalo pod rukama a bylo vidět, že někteří hráči nejsou schopni se s nastalou problematickou situací vyrovnat. Zhoršila se docházka na tréninky a bez přípravy se ani divize hrát nedá. V létě jsme se sice až do poslední chvíle snažili dělat, co jsme mohli, ale nakonec převážil zdravý rozum nad zbytečným hazardováním. I když ve hře byla možnost kopírovat loňský Fulnek a odehrát alespoň polovinu sezony, abych nespadli až na samotné dno, nakonec jsme od tohoto úmyslu upustili a rozhodli se zaměřit v právě začínající sezoně pouze na mládež,“ dodal smutným, ale ne zlomeným hlasem Vítězslav Ficek.

Co bude konec Poruby znamenat pro soutěž, to bude jisté pravděpodobně během čtvrtku 5. srpna, kdy fotbalový svaz oznámí, zda Porubu někdo nahradí, nebo zda se soutěž dohraje s patnácti účastníky a Poruba se stane prvním sestupujícím. Na verdikt tak napjatě čekají především v Mohelnici, nováček divize měl Porubu uvítat v sobotu 7. srpna v rámci úvodního kola divize. O rozhodnutí svazu budeme aktuálně informovat